spot_img

Prawdziwy literacki ogień

Przed Wami pierwsza lustrzana recenzja zbioru opowiadań dla dorosłych. Smoki wyobraźni są ponadprzeciętnym tekstem z wyższej półki, który został napisany nader przystępnym językiem. To prawdziwy literacki ogień!

„Ta książka naprawdę wciąga”

Wprowadzeniem do opowiadań Pawła Wakuły jest na pozór codzienna sytuacja: narrator, przeciętny niewyróżniający się pasażer, podróżujący środkiem transportu publicznego spotyka w przedziale „gadacza” – rozmówcę, który momentalnie usiłuje nawiązać z nim interakcję. Przedstawia się jako Pukis Aitvaras i wypytuje nowo poznanego współtowarzysza podróży o wiarę w smoki. Szaleniec? Psychopata? Nie – pisarz, który wręcza nieco skołowanemu narratorowi rękopis, a w nim aż czternaście smoczych historii.

„Smoki jak ludzie czerpią i kochają, bywają podłe i wrażliwe…”

Poszczególne opowiadania w Smokach wyobraźni oparte są na błyskotliwych grach z konwencją literacką: smoki płoną z miłości, żarłocznie oddają się nałogom, zieją nienawiścią, wypalają się zawodowo, pragną ciepła. Mają różne temperamenty: znajdziecie wśród smoczych bohaterów okazy introwertyków, ekstrawertyków, egoistów i skrajnych altruistów zdolnych nawet do ofiary z własnego… ogona. Łączy je jedno: ogromne pokłady siły, które mogą się ujawnić w najmniej oczekiwanym momencie…

Finezja i prostota

Nie jestem miłośniczką literackich miniatur, niemniej jednak teksty Pawła Wakuły zrobiły na mnie ogromne wrażenie – swoją literackością i nieustanną zabawą konwencją motywu bestii.

Przy całej tej beletrystycznej grze, te opowiadania urzekają niezwykłą prostotą i są takie… ludzkie. Frustraci, egoiści, samotnicy, alkoholicy (czy raczej smoczy naftomani) są wśród nas. Uwielbiam ten zbiór za nieoczekiwane puenty, literacki dryg i finezyjną konstrukcję. Majstersztykiem jest opowiadanie o Dionizym i Albercie – krótkie, treściwe i celne. Proza Wakuły po prostu zieje żywym ogniem.

Lustrzane inspiracje

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do świata bibliotecznych smoków:

  • Bazyliszek, Smok wawelski, Smok Lubomił, Bolek i Lolek w krainie smoków – literatura dla dzieci i młodzieży wypełniona jest tymi mniej i bardziej przyjaznymi ogoniastymi stworami. Zaprezentujcie je dzieciom;
  • Smoki można wykonać z rozmaitych aktywności: ogromny kartonowy smok, prześcieradło z otworami na dwie głowy, smok z balonów – smocza inwencja nie zna granic!
  • Smok – biblioteczny strażnik. Razem z dziećmi przygotujcie smoczy okaz, który będzie strzegł bibliotecznego księgozbioru;
  • Smocze polowanie, smoczy pogromca, wyścigi smoków do smoczej jamy – ćwiczenia ruchowe inspirowane tymi stworami pokocha każdy mały rycerz!

TYTUŁ: Smoki wyobraźni
AUTOR: Paweł Wakuła
LICZBA STRON: 132
WYDAWNICTWO: Literatura piętro wyżej
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska