spot_img

Most pamięci – z szelestem drzew

Teatrzyk Kamishibai, „Korale niepodległości” w barwach narodowych, gra planszowa „Spacerkiem po stolicy”, „Cukiernia Mirabelka” i posadzenie drzewka mirabelki „Złotego świadka  historii SOSW w Sulęcinie” połączonego z sesją fotograficzną – to aktywności przygotowane przez Bibliotekę Szkolną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie w ramach mirabelkowej akcji. 

8 listopada 2018 r. w Szkole Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Odbyły się warsztaty pod hasłem „Most pamięci – z szelestem drzew”, a ich organizatorami były nauczycielki Dorota Nazwalska, Ewa Szczepańska i Małgorzata Gąsiorek.

Most pamięci – z szelestem drzew

Po przywitaniu uczestników przez organizatorki i dyrektor SOSW Danutę Malinowską oraz po informacji o przebiegu warsztatów przystąpiliśmy do działania. Na początku bibliotekarz Dorota Nazwalska przedstawiła książkę Cezarego Harasimowicza „Mirabelka” w formie teatrzyku Kamishibai. Przeprowadziliśmy ważne rozmowy o wojnie, niewoli i tolerancji. Nawiązując do autentycznej postaci Ireny Sendlerowej stworzyliśmy „Drzewo pamięci”, na którym dzieci umieściły postacie historyczne, np. Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Józefa Piłsudskiego, Mordechaja Anielewicza i inne. Dzieci rozwiązywały zagadkę związaną z postacią, kolorowały, wycinały i umieszczały je na „Drzewie pamięci”. Z przygotowanych wcześniej  biało-czerwonych elementów, uczniowie wykonali „Korale niepodległości”.

Wycieczka patriotyczna szklakiem Mirabelki

Na długim rulonie zrobiliśmy grę planszową „Spacerkiem po stolicy”, gdzie zaznaczyliśmy znane z książki miejsca przedwojennej Warszawy. Była to wycieczka patriotyczna szklakiem „Mirabelki”. Pokazała nam autentyczne miejsca, gdzie rozgrywała się akcja książki. Małgorzata Gąsiorek krótko przypomniała historię tych miejsc. Podczas wycieczki wykorzystaliśmy „Vademecum Mirabelki”, gdzie znajdowały się niezbędne do sporządzenia gry opisy dzielnic, ulic, ogrodów, placów i miejsc Warszawy, utrwalając w ten sposób miejsca poznane w książce.

Cukiernia Mirabelki

Podczas warsztatów relaksowaliśmy się w „Cukierni Mirabelki”. Delektowaliśmy się kruchymi ciasteczkami, biało-czerwonymi ciasteczkami z dżemem śliwkowym i popijaliśmy kompot z mirabelek. Każdy mógł posmakować owoce mirabelki w kompocie.

Most pamięci – z szelestem drzew

Złoty świadek historii SOSW w Sulęcinie

Aby upamiętnić 100-lecie Niepodległości, zasadziliśmy odświętnie przybrane w narodowe barwy drzewko mirabelki. Nazwaliśmy je „Złotym świadkiem historii SOSW w Sulęcinie”, tworząc „most historii” łączący minione wydarzenia z przyszłością.

Most pamięci – z szelestem drzew

Nasze warsztaty kontynuowane były w bibliotece szkolnej, gdzie dzieci miały możliwość obejrzenia filmu z autorem „Mirabelki” Cezarym Harasimowiczem oraz  posłuchać fragmentów książki i obejrzeć wystawę książek o tematyce historycznej. 14 listopada 2018 r. dla młodszej grupy uczniów z klasy I-III ZET zorganizowano dodatkowe zajęcia. W „Cukierni Mirabelka”  dzieci mogły spróbować biszkoptów z dżemem mirabelkowym, zrobić korale w barwach narodowych i posłuchać fragmentów książki „Mirabelka”.

Warsztaty odbyły się na odpowiednio przygotowanej, udekorowanej stołówce szkolnej, w bibliotece i  na szkolnym dziedzińcu, gdzie posadziliśmy mirabelkę.

Most pamięci – z szelestem drzew

Wszystkie nasze działania miały za zadanie rozbudzić i utrwalić zainteresowanie historią Polski oraz zwiększyć świadomość wydarzeń związanych z II wojną światową. Zadanie na pewno zostało spełnione. Cele założone w scenariuszu zostały osiągnięte. Uczestnicy warsztatów dobrze się bawili, poznawali historię stolicy, chętnie brali udział w przewidzianych zadaniach i dopytywali, kiedy odbędą się następne.

Tekst: Dorota Nazwalska | Zdjęcia: Dorota Nazwalska, J. Mazurczak, M. Gąsiorek