spot_img

Mirabelka w Koszalinie i Chociwlu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu zorganizowała warsztaty dla seniorów w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Z kolei Koszalińska Biblioteka Publiczna postawiła na zajęcia z młodymi!

Mirabelka w Koszalinie

W warsztatach łącznie wzięło udział 90 uczestników. Zorganizowano dwa spotkania dla dzieci i młodzieży z koszalińskich szkół podstawowych – w każdym uczestniczyły po dwie klasy.

– Bibliotekarze jednoznacznie twierdzą, że „Mirabelka” to książka, którą mogą czytać całe rodziny, od najmłodszych do najstarszych. Podczas zajęć, niektóre dzieci zabierały ze sobą pestkę mirabelki, bo również one chciały mieć „swoją mirabelkę”, świadka historii, która dzieje się wokół nich. Na książkę w naszej bibliotece jest już kolejka oczekujących. Książka świetnie wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Starsi czytelnicy mówią, że jest to świetna lektura dla dzieci i młodzieży, podarują ja z chęcią swoim dzieciom czy wnukom na prezent – relacjonują pracownicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Prowadząca, Anna Wieczorek z Działu Informacyjno-Bibliograficznego, zaczęła od przywitania dzieci przed biblioteką oraz wyjścia do pobliskiego parku, gdzie wprowadzeniem do zajęć była rozmowa o drzewach. Po powrocie z parku w progi biblioteki uczestnicy poznali się wzajemnie dzięki zabawie z liściem. Każdy po kolei stojąc w wielkim kole wypowiadał swoje imię i po chwili zastanowienia odpowiadał na pytanie „Czym jest miłość?”. Następnie wszyscy przystąpili do czytania  książki „Mirabelka”, z której dowiedzieli się, czym  jest „miłość” i dlaczego to ona sprawia, że drzewo rodzi słodkie owoce.

Mirabelka w Koszalinie

Innym elementem była rozmowa o więzach rodzinnych i o tym dlaczego odcisk palca jest tak ważny. Dodatkową formą spędzenia czasu była nauka fotografii przyrody – zajęcia te poprowadził jeden z pracowników Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali pracę plastyczną, która polegała na odrysowaniu własnej dłoni i wpisaniu wewnątrz skojarzeń z Polską oraz ważnych słów dla Polski. Każdy kto chciał mógł zabrać pestkę ze sobą, żeby zasadzić nowe mirabelkowe drzewo.

Warsztaty w ramach akcji były prowadzone także w innych filiach biblioteki.

Zdjęcia i montaż filmu: Piotr Świerczyński

Mirabelka w Chociwlu

– Książka „Mirabelka” nie jest przeznaczona tylko dla dzieci, powinna ją przeczytać również młodzież oraz dorośli. Powieść zasługuje na to, żeby stała się lekturą w szkołach podstawowych. Jest to książka, która zafascynowała nas swoja historią, lekkością, przeżyciami, bohaterami – mówi Aneta Bartosiewicz, bibliotekarka.

Podczas spotkania uczestnicy wykonywali drzewko miłości, wspólnie czytali, oglądali film o Irenie Sendlerowej i rozmawiali o małym-wielkim drzewku. Zobaczcie fotorelację!

Mirabelka w Chociwlu

Mirabelka w Chociwlu Mirabelka w Chociwlu Mirabelka w Chociwlu Mirabelka w Chociwlu Mirabelka w Chociwlu

Zdjęcia: Anna Łagocka