spot_img

Męskie, mocne, wyraziste pisarstwo i sławni bibliotekarze

Shiyali Ramamrita Ranganathan, Melvil Dewey, Józef Grycz… Co mają wspólnego wybitni bibliofile z męskim mocnym pisarstwem Bartosza Szczygielskiego? Przekonajcie się!

Zbrodnia, która przeraża

Bohaterem trylogii Bartosza Szczygielskiego – Aorta (t. 1), Krew (t. 2), Serce (część trzecia, której premierę zaplanowano na 2019 rok) – jest Gabriel Byś, jeden z komisarzy policji w pruszkowskiej dzielnicy. Po medialnym linczu, jaki spadł na niego po źle rozwiązanej sprawie dostaje przydział do śledztwa dotyczącego zabójstwa kobiety, znalezionej w mieszkaniu w okolicznej kamienicy. Wyłuszczenie oka, pobicie, sztuczna krew… – miejsce zbrodni wygląda doprawdy nieciekawie. Wszystko wskazuje na to, że w sprawę wmieszany jest tajemniczy Andrzej Dzierga, pruszkowski potentat, który pociąga za sznurki w całym mieście. Co łączyło go z denatką? Kto stoi za kolejnymi morderstwami?

Pisarz, który nie oszczędza

Aorta i Krew są powieściami, w których przestępcy złamali chyba każdy możliwy paragraf prawny. Dilerka, szantaż, morderstwa, pobicie, gwałty – czytając te powieści, można odnieść wrażenie, że Szczygielski wybrał z medialnych przekazów o pruszkowskiej mafii wszystkie najbardziej krwiste wątki i zgrabnie przetworzył je na literacką fikcję. Pisarz raczej nie oszczędza przy tym wyobraźni czytelników: w świecie morderczych psychopatów, skorumpowanych przedsiębiorców i intelektualnych troglodytów rządzi brutalność i prosta zasada: gwarancją posłuszeństwa (bo trudno mówić tu o szacunku) jest strach. Warto zwrócić uwagę również na charakterystyczny dla Szczygielskiego język narracji.

Ostra riposta, błyskotliwe połączenia pomiędzy poszczególnymi partiami tekstu, duże nagromadzenie wulgaryzmów – wszystkie cechy stylu autora trylogii składają się na powieść dla czytelników o mocnych nerwach. Na koniec, nie zdradzając Wam fabuły drugiego tomu, napiszę, że rozpoczyna się on w momencie, którego nikt po lekturze Aorty się nie spodziewał. Jedno jest pewne: Szczygielskiemu przewidywalności zarzucić nie można.

Lustrzane inspiracje

Zdradzę tylko, że w motyw zbrodni z pierwszego tomu trylogii wmieszane są matematyczne teorie wybitnego naukowca, Leonharda Eulera. Fascynacja sławnym matematykiem nie jest bez związku z przekrętami pruszkowskimi. Zachęcam do zainteresowania się sylwetkami znanych bibliotekarzy i bibliofilii oraz popularyzowania ich wśród młodzieży.

Na takich zajęciach ze starszymi uczniami możecie przedstawić im dokonania najważniejszych twórców bibliotekoznawstwa lub np. galerię powszechnie znanych osób, które pracowały chociaż przez krótki okres w naszym zawodzie (np. Casanova, Jakub Grimm czy Mickiewicz).


AUTOR: Bartosz Szczygielski
TYTUŁ: Aorta / Krew
LICZBA STRON: 448/ 400
WYDAWNICTWO: W.A.B
ROK WYDANIA: 2017

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec