spot_img

Lekkim piórkiem o ważnych słowach

Jest wiele niezmiernie ważnych słów, o których należy rozmawiać z młodzieżą. Otwartość, przyjaźń, odpowiedzialność… Autorka Pralni pierza objaśnia kilkanaście z nich na przykładach opowiadań o problemach współczesnych nastolatkach.

Kilka historii z życia wziętych

Autorką ośmiu opowiadań zgromadzonych w zbiorze pod tytułem Pralnia Pierza jest Dorota Combrzyńska-Nogala. Ilustracje do nich w swoim charakterystycznym, nieco turpistycznym stylu wykonała Grażyna Rigall. Każdą historię poprzedza jej rysunek, będący niesztampową ilustracją dwóch-trzech pojęć abstrakcyjnych przedstawionych w fabule, który opiera się na połączeniu rozmaitych plam czy zacieków z rekwizytami związanymi z danym opowiadaniem.

Narracje w Pralni pierza przedstawiają współczesne problemy starszych uczniów: dzieci pracują w grupach nad plastycznym projektem, co skutkuje kłótnią z wyzwiskami; bohaterowie przezywają czarnoskórą koleżankę; jeszcze inni przeprowadzają się, sprzeciwiają szkolnym dręczycielom, biorą udział występach szkolnego chóru czy wdają się w utarczki z sąsiadami.

„To dlatego nadrobił agresją – żeby nikt się nie domyślił”

Prawdziwe problemy bohaterów wynikają z różnorodności środowisk, z jakich się oni wywodzą i z rozmaitych emocji, których doświadczają. Motywacje poszczególnych postaci są nieoczywiste – jak owa pralnia pierza: miejsce ukryte, tajemnicze, które Braian (główny bohater opowiadania o tym tytule) chyłkiem obserwuje. Nikt tak naprawdę ich nie zna i rzadko potrafią skorzystać z pomocy dorosłych – sytuacje, jakich doświadczyli, uczą ich jednak otwierać się na świat.

Pralnia piórek o fundamentalnych sprawach

Tematy opowiadań Combrzyńskiej-Nogali są historiami, które w założeniu niosą za sobą ważny przekaz. Pomimo newralgicznych problemów, niełatwych emocji i poważnych rozwiązań, historie z tego zbioru czyta się jednym tchem. Te narracje językowo są lekkie jak piórko.

Lustrzane inspiracje

Z uwagi na swoją krótką i treściwą formę poszczególne historie z Pralni pierza bardzo dobrze nadają się do wykorzystania podczas bibliotecznych zajęć. Warto zwrócić uwagę również na niejednoznaczne ilustracje Rigall, zamieszczone przed każdym opowiadaniem i rozpocząć takie warsztaty od rozmowy z młodzieżą o tym, jak rozumieją poszczególne pojęcia. Dobrym pomysłem będzie wykonanie z uczestnikami lekcji specjalnych piórek, na których uczniowie zapiszą najważniejsze dla nich wartości.


TYTUŁ: Pralnia pierza
AUTOR: Dorota Combrzyńska-Nogala
ILUSTRATOR: Grażyna Rigall
LICZBA STRON: 128
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska