spot_img

Jak słowem zmieniać świat?

Postać Malali Yousafzai chętnie pokazywana jest przez nauczycieli i edukatorów jako przykład współczesnej postaci, z którą dzieci mogą się identyfikować. Książka Malala i jej czarodziejski ołówek prezentuje historię laureatki Pokojowej Nagrody Nobla i rozbudza dziecięce marzenia o zmienianiu świata na lepsze.

Potęga kreskówki

KsiążkaMalala i jej czarodziejski ołówek została napisana przez samą Malalę i zilustrowana przez duet francuskiego małżeństwa rysowników znanego pod nazwą Kerascoët. Działaczka opowiada o tym, jak jako dziecko oglądała kreskówkę Shaka Laka Boom Boom, przypominającą konwencję znaną polskim fanom dobranocek z serii bajek o Zaczarowanym ołówku. Chłopiec za pomocą magicznego przyrządu do pisania rysuje sytuacje, które w momencie stają się rzeczywistością… Chyba każdy bibliotekarz chciałby taki ołówek, za pomocą, którego kreśliłby kolejne tytuły książkowych nowości w mgnieniu oka pojawiające się na regale – Malala oczywiście również marzyła o zmienianiu świata wokół siebie. Jaki był pakistański świat początkiem XXI wieku? Co dziewczynka by w nim zmieniła?

Jak słowem zmieniać świat?

Przykra konfrontacja

Malala i jej czarodziejski ołówek jest przede wszystkim wspomnieniową opowieścią laureatki Nagrody Nobla skierowaną do najmłodszych i opowiadającą o tym, jak Yousafzai sama była dzieckiem. Ta dość niepozorna – cieniutka i nierzucająca się w oczy – książka wypełniona jest subtelnymi marzeniami wrażliwego na otaczający świat dziecka („narysowałabym […[ najwspanialsze w dolinie budynki dla mojego taty, w których powstałyby szkoły, gdzie dzieci mogłyby się uczyć za darmo”) i jednocześnie obrazami dzieciństwa, które powinno wyglądać zupełnie inaczej (Malala opowiada o dzieciach grzebiących na wysypisku śmieci, o przemocy). Autorka konfrontuje swoje dobre marzenia, szczęśliwe – jak sama mówi w posłowiu – dorastanie z biedą i narastającym wokół terroryzmem.

Charyzmatyczna i inspirująca

Trudno przejść obok Malali i czarodziejskiego ołówka obojętnie, ponieważ już sama postać tej młodej działaczki społecznej, obdarzonej potężną charyzmą przyciąga. Historia prawdziwych, prostolinijnych, dziecięcych życzeń kreślonych bajkowym ołówkiem nie jest skomplikowana i idealnie nadaje się do zajęć edukacyjnych. Warto zwrócić także uwagę na przemyślany graficznie, bardzo estetyczny pomysł wyróżnienia tego, co dziewczynka by namalowała, złotą czcionką.

Lustrzane inspiracje

Podsumowując, Malala i jej czarodziejski ołówek to książka z mocnym, jasnym przekazem. Wiara w siłę słowa, szlachetne marzenia – po pozycję Yousafzai należy sięgać zarówno przy rozmaitych maratonach pisania listów (np. z Amnesty International – Malala wspomina w swojej historii również o trudniejszych doświadczeniach, związanych z próbami zastraszania jej) oraz przy codziennych zajęciach z dziećmi. Porozmawiajcie o tym, co maluchy namalowałyby, mając magiczny ołówek. Stos żelków? Wymarzoną zabawkę? A może potrzebne ubrania dla biednych dzieci? Dajcie im magiczne ołówki i zwróćcie uwagę na to, że warto zadbać o zmianę najbliższego otoczenia.

Jak słowem zmieniać świat?


TYTUŁ: Malala i jej czarodziejski ołówek
AUTOR: Malala Yousafzai
ILUSTRATOR: Kerascoët
TŁUMACZ: Agata Mietlicka
LICZBA STRON: 48
WYDAWNICTWO: Tekturka
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec