spot_img

Drzewo – niemy świadek historii

Zainspirowani piękną opowieścią Cezarego Harasimowicza postanowiliśmy posadzić własną mirabelkę, która może kiedyś opowie komuś o nas, naszych czasach, o tym że posadziliśmy ją z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz o tym że możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju – dumnie relacjonują uczestnicy warsztatów w bibliotece w Stasiówce w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Drzewo – niemy świadek historii

Drzewa – świadkowie wydarzeń historycznych

W piątkowe popołudnie 9 listopada 2018 roku w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica – Filii Biblioteki Publicznej w Stasiówce odbyły się warsztaty w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Mirabelka kiełkująca historia”. Tematem przewodnim zajęć były drzewa jako świadkowie wydarzeń historycznych. Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na wycieczkę w miejsce, gdzie rośnie najstarsze drzewo w naszej miejscowości – ok. 300 letni dąb – pomnik przyrody. Biorąc pod uwagę jego wiek, ustaliliśmy, że musiał „przeżyć” niejedno wydarzenie historyczne w naszym kraju. Podczas dyskusji w drodze powrotnej zastanawialiśmy się, czy drzewa na pewno są tylko niemymi świadkami historii. Doszliśmy do wniosku, że nie do końca. Kryją one w sobie bowiem częstokroć odłamki pocisków oraz inne namacalne ślady toczonych walk. Doświadczały zatem walki także bezpośrednio.

Drzewo – niemy świadek historii Drzewo – niemy świadek historii

„A tam w pniu, w zależności od pory roku, dnia i pogody, naprawdę słychać różności”

Po przybyciu do biblioteki kontynuowaliśmy zajęcia. Choć bardzo chcieliśmy wysłuchać (podobnie jak Dorka w książce „Mirabelka”), co ma nam do powiedzenia nasz wyniosły i szlachetny dąb, to niestety nie udało się – dlatego sami przyporządkowywaliśmy wydarzenia, których świadkiem mogło być nasze 300-letnie drzewo. Zainspirowani piękną opowieścią Cezarego Harasimowicza postanowiliśmy posadzić własną mirabelkę, która może kiedyś opowie komuś o nas, naszych czasach, o tym że posadziliśmy ją z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz o tym że możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju.

Drzewo – niemy świadek historii

Drzewo – niemy świadek historii

Słodkie szczęście

My, mirabelki, rodzimy pod koniec lata słodkie żółte kuleczki. Z tych owoców pani Dorota robi pyszne kompoty na zimę, ale jeszcze pyszniejsze jest ciasto, taki placek mirabelkowy. (…) Dobrze jest dawać ludziom szczęście

Na zakończenie zajęć przygotowaliśmy „słodkie szczęście” dla wszystkich uczestników –mirabelkowy kompot oraz gofry z dżemem mirabelkowym. Zapach roznosił się po całej bibliotece tak, że nikt nie miał ochoty wracać do domu, mimo że za oknem robiło się już ciemno.

W kameralnych warsztatach uczestniczyło 17 osób. Byli to uczniowie szkoły podstawowej z klas 5 do 8. Wśród nich byli też harcerze z drużyny działającej w naszej miejscowości. W realizacje i pomoc w warsztatach włączyli się uczniowie 3 klasy gimnazjum.

Drzewo – niemy świadek historii

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Trzeciak