spot_img

Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość?

Biblioteka domem dla roślin – czemu nie? Stefano Mancuso, autor popularnonaukowej pozycji Rewolucyjny geniusz roślin zrobi wszystko, żeby przekonać Was, jak ważne miejsce powinny one zajmować w życiu każdego człowieka.

„Odmawiamy im wszystkich typowo zwierzęcych zdolności, jak ruch czy inteligencja”

Ponad trzydzieści jeden tysięcy gatunków… – przypuszczalnie, przeciętny czytelnik, który przeszedł podstawową edukację przyrodniczą, nie zdaje sobie sprawy z ilości i różnorodności rosnących na naszej planecie okazów roślin. Zieloni mieszkańcy Ziemi są wokół nas i dostosowują się do warunków, jakie im serwujemy. Stefano Mancuso –  profesor Uniwersytetu Florenckiego, dyrektor Międzynarodowego Laboratorium Neurobiologii Roślin – w swojej publikacji Rewolucyjny geniusz roślin pokazuje, jak człowiek bagatelizuje ich wpływ otaczający świat i wydobywa na wierzch wiele z ich niezwykłych zdolności.

„Z techniki chemicznej manipulacji zwierzętami uczyniły prawdziwą sztukę”

Rośliny pamiętają, imitują, mają niezwykłą odporność na ogień – Mancuso zbiera wszystkie ich zaskakujące cechy i przedstawia je w dziewięciu rozdziałach, traktujących nie tylko o inteligencji roślin, ale również o krótkowzroczności człowieka. Autor Rewolucyjnego geniuszu… nie poucza i nie straszy, ale pokazuje naukowe prognozy i przykłady na pozytywne wykorzystanie mocy drzemiących w zielonych współmieszkańcach Ziemi.

Przyszłość zależy od nich?

Roboty wzorujące się na roślinach? Nawet jeżeli brzmi to dla Was zbyt futurystycznie, to książka Mancuso uświadamia wiele współczesnych problemów, na które warto zwrócić uwagę. Na koniec dodam od siebie tylko, że Rewolucyjny geniusz… zawiera bardzo efektowne zdjęcia roślin i nawet jeżeli nie każdego zainteresują przypadki zagranicznych okazów takich jak na przykład boquila trifoliolata, o tyle historia uzależnienia od papryczek chili naprawdę przemawia do wyobraźni (odsyłam do mojego ulubionego rozdziału-eseju Kapsaicyniści i inni niewolnicy roślin).

Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość?

Lustrzane inspiracje

Mancuso uświadamia, jak ważne funkcje pełnią rośliny. Pomyślcie o zorganizowaniu wykładu z lokalnym biologiem, sami przeprowadźcie z dziećmi spotkanie poświęcone egzemplarzom chronionym. Warto zwyczajnie hodować w bibliotece wybrany okaz lub zorganizować… wystawę roślin. Zaprzyjaźnijcie się z bohaterami Rewolucyjnego geniuszu …  – aby Wam to ułatwić odsyłam również do wystąpienia profesora na kanale TEDx Talks.


TYTUŁ: Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość?
AUTOR: Stefano Mancuso
TŁUMACZ: Anna Wziątek
LICZBA STRON: 280
WYDAWNICTWO: Bukowy Las
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec