spot_img

O agresji z młodzieżą

Szesnastoletnia Susan Eloise Hinton napisała i w 1967 roku opublikowała powieść, która na wiele lat trafiła do kanonu amerykańskich lektur szkolnych. Jeżeli nie macie w bibliotece Outsiderów, koniecznie sięgnijcie po ten tytuł – warto wykorzystać go do rozmów z młodzieżą o agresji.

Porachunki gangów

Jedno z miast stanu Oklahoma, podzielone jest według wpływów na część Towarów i dzielnicę Bażantów. Pierwsza grupa to bogaci chłopcy z wyższych sfer, druga – bandziory, które „kradną, jeżdżą starymi, poobijanymi autami, napadają na stacje benzynowe”. Czternastoletni chłopak, oczytany i inteligentny Kucyk Curtis wraz z braćmi (Oranżadą i Darry’m) należą do gangu Bażantów. Gdy nastolatek przypadkowo poznaje Marcię i Wisieńkę – dziewczęta trzymające się z przeciwnym gangiem – zostaje wplątany w sam środek miejskich porachunków. Lawina wydarzeń spowodowana pozornie nieznaczącym incydentem doprowadza do weryfikacji dotychczasowych przekonań wielu młodych ludzi…

„Musisz mi uwierzyć, Kucyku. Nie wszyscy tacy jesteśmy”

Outsiderzy to historia uniwersalna: traktująca o wolności, samotności, przykrych konsekwencjach wyborów młodych ludzi. Wydawca, zamieszczając opis na okładce książki, porównuje ją do bestsellerowego Buszującego w zbożu Jerome’a Davida Salingera. Według mnie, bliżej jej do szekspirowskich porachunków Capuletich i Montekich – zwłaszcza w wydaniu filmowym, wyreżyserowanym przez Baza Luhrmanna. Ta sama niepohamowana agresja, odwaga granicząca z bezmyślnością, siła i patologia – w Outsiderach do tego wszystkiego dołączone jest fantastycznie literacko dopracowane zakończenie. Dobry tytuł, warty zarekomendowania młodzieży.

Lustrzane inspiracje

Powieść Hinton doskonale nadaje się do rozmów z nastolatkami na temat agresji. Warsztaty twórczego rozładowywania złości, wystawą książek z motywem przewodnim „Stop przemocy”, ulotki i konkursy to działania, przez które bibliotekarze mogą przysłużyć się profilaktyce negatywnych zachowań wśród młodych ludzi.


TYTUŁ: Outsiderzy
AUTOR: Susan Eloise Hinton
TŁUMACZ: Jędrzej Polak
LICZBA STRON: 215
WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec