spot_img

Mirabelka z odcisków palców

– 105 osób, 10 godzin, 5 warsztatów i 1 niezwykły obraz z symbolicznym podpisem wyrażającym szacunek dla opowiedzianej historii. Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce otrzymała wyróżnienie w ramach akcji Lustra Biblioteki.

– Podczas zajęć pobudziliśmy wszystkie zmysły: smaku, węchu , dotyku, wzroku, słuchu, równowagi. Dzięki temu uczniowie aktywnie włączali się w każdy element zajęć. Cieszymy się, że po warsztatach powstała kolejka chętnych dzieci i dorosłych do wypożyczenia „Mirabelki” – zwraca uwagę Agnieszka Konieczna-Mazur z GBP w Długołęce.

Mirabelka z odcisków palców

5 warsztatów

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Długołęce odbył się cykl 5 dwugodzinnych warsztatów „Mirabelka – kiełkująca historia” na podstawie książki Cezarego Harasimowicza. Ponad stu uczniów klas IV Szkoły Podstawowej  w Długołęce wzięło udział w warsztatach, których celem było rozbudzanie zainteresowania historią Polski oraz włączenie uczniów do świętowania 100-lecia niepodległości.

Zajęcia odbyły się w ramach lekcji języka polskiego, przy współpracy z polonistami. Wykorzystaliśmy materiały audiowizualne udostępnione przez organizatora, mapy, puzzle.  Dodatkową atrakcją było smakowanie dżemu mirabelkowego – dżem i kompot podarowała nam mieszkanka wsi, która usłyszała o zaplanowanych warsztatach.

Sporym zaskoczeniem dla uczniów było poznanie smaku owoców. Zdumienie i ciekawość dzieci sprowokowały rozmowy dotyczące smaku mirabelki. Jak przystało na lekcje języka polskiego spróbowaliśmy znaleźć jak najwięcej określeń na smak mirabelki.

Mirabelka z odcisków palców

Drzewo pełne miłości

Wspólnie wykonaliśmy drzewa mirabelkowe na dużych arkuszach: przyklejane liście to autorskie definicje miłości napisane podczas zajęć, a papierowe mirabelki to podziękowania dla naszych przodków walczących o wolność. Jak zauważył jeden z chłopców – drzewo było pełne miłości.

Jedna z grup wykonała też obraz na płótnie – mirabelkę z owocami – odciskami palców. Odbijanie linii papilarnych sprawiło to dzieciom dużo radości. Ślad odbitego za pomocą farby palca, który wyglądał jak owoc mirabelki, był symbolicznym podpisem wyrażającym szacunek dla opowiedzianej historii.

Mirabelka z odcisków palców

Zdjęcia: Agnieszka Konieczna-Mazur, Mariola Mich