– 105 osób, 10 godzin, 5 warsztatów i 1 niezwykły obraz z symbolicznym podpisem wyrażającym szacunek dla opowiedzianej historii. Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce otrzymała wyróżnienie w ramach akcji Lustra Biblioteki.
– Podczas zajęć pobudziliśmy wszystkie zmysły: smaku, węchu , dotyku, wzroku, słuchu, równowagi. Dzięki temu uczniowie aktywnie włączali się w każdy element zajęć. Cieszymy się, że po warsztatach powstała kolejka chętnych dzieci i dorosłych do wypożyczenia „Mirabelki” – zwraca uwagę Agnieszka Konieczna-Mazur z GBP w Długołęce.
5 warsztatów
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Długołęce odbył się cykl 5 dwugodzinnych warsztatów „Mirabelka – kiełkująca historia” na podstawie książki Cezarego Harasimowicza. Ponad stu uczniów klas IV Szkoły Podstawowej w Długołęce wzięło udział w warsztatach, których celem było rozbudzanie zainteresowania historią Polski oraz włączenie uczniów do świętowania 100-lecia niepodległości.
Zajęcia odbyły się w ramach lekcji języka polskiego, przy współpracy z polonistami. Wykorzystaliśmy materiały audiowizualne udostępnione przez organizatora, mapy, puzzle. Dodatkową atrakcją było smakowanie dżemu mirabelkowego – dżem i kompot podarowała nam mieszkanka wsi, która usłyszała o zaplanowanych warsztatach.
Sporym zaskoczeniem dla uczniów było poznanie smaku owoców. Zdumienie i ciekawość dzieci sprowokowały rozmowy dotyczące smaku mirabelki. Jak przystało na lekcje języka polskiego spróbowaliśmy znaleźć jak najwięcej określeń na smak mirabelki.
Drzewo pełne miłości
Wspólnie wykonaliśmy drzewa mirabelkowe na dużych arkuszach: przyklejane liście to autorskie definicje miłości napisane podczas zajęć, a papierowe mirabelki to podziękowania dla naszych przodków walczących o wolność. Jak zauważył jeden z chłopców – drzewo było pełne miłości.
Jedna z grup wykonała też obraz na płótnie – mirabelkę z owocami – odciskami palców. Odbijanie linii papilarnych sprawiło to dzieciom dużo radości. Ślad odbitego za pomocą farby palca, który wyglądał jak owoc mirabelki, był symbolicznym podpisem wyrażającym szacunek dla opowiedzianej historii.