spot_img

Latająca Biblioteka Pomysłów – materiały szkoleniowe

Zrealizowały w 2018 roku projekt „Latająca Biblioteka Pomysłów” dotarł do 500 bibliotekarzy z kilku województw. Eksperci przeprowadzili 15 prelekcji i 3 warsztaty plastyczne. Lustro Biblioteki objęło projekt swoim patronatem.

Latająca Biblioteka Pomysłów

Wydawnictwo Dwie Siostry i Polska Sekcja IBBY zrealizowały w 2018 roku projekt „Latająca Biblioteka Pomysłów”, na który składały się wykłady, prelekcje i warsztaty prowadzone przez ekspertów Polskiej Sekcji IBBY, animatorów czytelnictwa, pedagogów, nauczycieli akademickich oraz artystów grafików.

Projekt był adresowany do bibliotekarzy i miał na celu podzielenie się z nimi informacjami o nowych trendach w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłami na praktyczne wykorzystanie tych trendów w pracy z młodymi czytelnikami. Dzięki zapoznaniu się z najnowszą ofertą wydawniczą i dopasowanymi do potrzeb określonych grup odbiorców metodami animacji uczestnicy spotkań zyskali nowe narzędzia do realizowania istotnej roli, jaką pełnią w kształtowaniu nawyków czytelniczych dzieci i młodzieży.

W spotkaniach szkoleniowych udział wzięło blisko 500 bibliotekarzy z województw: wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i lubelskiego.

Warsztaty w bibliotekach

Inauguracja „Latającej Biblioteki Pomysłów” odbyła się w połowie czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kulturowej w Poznaniu. Bibliotekarze z Wielkopolski wysłuchali prelekcji Joanny Żygowskiej „Spotkania dzieci i dorosłych w literaturze – relacje bohaterów dziecięcych i dorosłych w książkach dla młodych czytelników”, a potem mieli okazję wymienić się doświadczeniem w zakresie animacji czytelnictwa na spotkaniu „Nie tylko tekst – alternatywne formy czytelnicze wspierające rozwój wyobraźni i narracyjność u dzieci” prowadzonym przez Martę Todys.

Drugie spotkanie, przeznaczone dla bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskiego, odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Poradami dotyczącymi prowadzenia zajęć z dziećmi podzieliły się pedagożka i animatorka Aleksandra Mostowska („Animacja czytelnictwa – praktyczne pomysły do pracy z książką dziecięcą, sprawdzone scenariusze zajęć, przykłady dobrych praktyk”) oraz ilustratorka Aleksandra Cieślak („Jak prowadzić książkowe warsztaty plastyczne dla dzieci – DO’s & DON’Ts. Zajęcia BARDZO praktyczne”).

Pełną relację z poszczególnych warsztatów przeczytasz na stronie wydawnictwodwiesiostry.pl

Materiały szkoleniowe

Na stronie internetowej projektu dostępne są liczne materiały szkoleniowe oraz prezentacja. To dla bibliotekarzy mnóstwo inspiracji, dobrych praktyk oraz ciekawych artykułów. Wśród nich:

  • Nie tylko tekst – alternatywne formy czytelnicze
  • O książce obrazkowej i jej miejscu w księgozbiorach bibliotek publicznych
  • Czy warto tworzyć w bibliotekach publicznych zbiory specjalne dla książek dziecięcych?
  • Nie ma się czego bać – trudne tematy w książkach dla dzieci
  • Biblioteka pachnąca wrażeniami – czytanie wrażeniowe w grupie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych jako sposób na budowanie relacji między dziećmi i książkami
  • Animacja czytelnictwa – praktyczne pomysły do pracy z książką dziecięcą, sprawdzone scenariusze zajęć, przykłady dobrych praktyk
  • Zasoby cyfrowe i możliwości ich twórczego wykorzystania w pracy z czytelnikiem
  • i inne.

Latająca Biblioteka Pomysłów – cykl spotkań warsztatowych dla bibliotekarzy

Źródło zdjeć: wydawnictwodwiesiostry.pl, mat.pras.