spot_img

Detektyw(ka) z pazurem

O starszym bracie Sherlocka Holmesa słyszał niejeden fan prozy Arthura Conana Doyle’a. A czy wiecie, że literacki Sherlock mógł mieć również siostrę? Nancy Springer wykorzystuje kanwę powieści detektywistycznych wielkiego mistrza i tworzy postać dziewczyny z prawdziwą ikrą!

Psychopatka kontra nastolatka

Wątek Holmesowskiej siostry wykorzystali już w czwartym sezonie serialu Sherlock amerykańscy scenarzyści, tworząc postać Eurus Holmes – psychopatycznej morderczyni. Nancy Springer w powieści Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza buduje zupełnie inny obraz tej samej bohaterki– siostra Sherlocka i Mycrofta jest nastolatką, wychowywaną przez matkę genialnego detektywa z dala od zgiełku Londynu. Pewnego dnia, opiekunka dziewczyny znika w tajemniczych okolicznościach, a Enola postanawia zwrócić się o pomoc do braci. Szybko okazuje się, że błyskotliwi panowie postanawiają przeorganizować życie nastolatki według swoich własnych przekonań. Czy Enola pokornie podporządkuje się woli braci?

„»Porządna« dziewczyna powinna być …”

Historia Spriger jest ciekawym przykładem na to, jak można połączyć dobrą młodzieżową literaturę z ilustracją wielowiekowych uprzedzeń, z którymi przez lata walczyły XIX i XX-wieczne emancypantki. Enola – której imię jest anagramem angielskiego słowa samotna – w konfrontacji z braćmi, staje w świetle prawdy o tym, że dla społeczeństwa jest „gorsza”. Żyje w czasach gorsetów, obowiązkowego zamążpójścia, męskich praw do dziedziczenia fortuny – co tu dużo mówić, o jej (kobiecych) możliwościach umysłowych Sherlock i Mycroft również nie mają najlepszego zdania.

I nagle psikus, dziewczyna z pazurem zrobi wszystko, żeby pokazać na co ją stać… Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza jest pstryczkiem w nos dla klasyków, formułujących dawniej w swoich utworach mizoginiczne sądy i jednocześnie przede wszystkim fantastyczną, lekką lekturą, która – choć jej docelowym odbiorcą jest nastoletnia grupa wiekowa – sprawiła mi naprawdę dużo przyjemności!

Lustrzane inspiracje

Jeden z konceptów detektywistycznych w tej powieści jest oparty na pewnej książeczce z szyfrem – zdradzę tylko, że jego częściami składowymi są anagramy i rodzaje kwiatów. Warto polecić młodzieży Enolę Holmes, samemu przeczytać ten tekst i zorganizować na jego podstawie kreatywne podchody!


AUTOR: Nancy Springer
TŁUMACZ: Elżbieta Gałązka-Salamon
TYTUŁ: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Poradnia K
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec