spot_img

Częściowo zakryte – książka z zakładkami

Wielokrotnie już polecałam dziecięce tytuły wymagające odsłaniania różnego rodzaju klapek. Tym razem również nie mogę sobie odmówić przyjemności zarekomendowania kolejnej takiej pozycji. Przed Wami książka Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda!

Co się kryje w środku?

Autorkami tej przeuroczej książeczki są Patricia Hegarty i Tanera Simons. Zilustrowała ją natomiast Hanako Clulow. Góra i dół przedstawia siedem ekosystemów – między innymi las, ocean, rzekę – i żyjące w nich gatunki roślin oraz zwierząt. Każde z tych środowisk jest scharakteryzowane kilkoma zdaniami wprowadzającymi oraz krótkimi opisami poszczególnych występujących tam gatunków.

Przedstawione ilustracje podzielone są na przestrzeń widoczną na tytułowej „górze” (gatunki zwierząt/roślin, które często przebywają na powierzchni i łatwo je dostrzec) oraz na świat znajdujący się „na dole” (okazy, które na ogół kryją się pod wodą czy w głębi jaskini). I tak przypatrując się rzecznym okolicom, możemy np. dostrzec lilie czy żaby, a gdy odsłonicie specjalną zakładkę – to w nurcie potoku znajdziecie takie gatunki jak okoń, jelec tudzież pstrąg.

Częściowo zakryte – książka z zakładkami Częściowo zakryte – książka z zakładkami

Jakość wydania

Uwielbiam tytuły takie jak Góra i dół za jakość wydania – z tą książką po prostu niezwykle przyjemnie się obcuje. Jej szata graficzna (kolorowa, lekko matowa) ułożona według symetrycznego układu zachęca do wielokrotnego sięgania po ten tytuł. Autorki, wybierając do książki poszczególne gatunki zwierząt i selekcjonując informacje o nich, zdecydowały się na połączenie dobrze znanych okazów (na przykład dżdżownicy czy kreta) ze zwierzakami niekoniecznie rozpoznawalnymi (nurzyk czy perłoródka).

Pozycja Patricii Hegarty i Tanery Simons będzie idealnym, popularnonaukowym tytułem dla przedszkolaków – treściowo nieprzytłaczającym, trudnym do zniszczenia (odsłania się jednocześnie połowę stronę, a nie tylko poszczególne okienka) i bardzo estetycznie wydanym.

Częściowo zakryte – książka z zakładkami

Lustrzane inspiracje

Pomysł odsłaniania/zakrywania do połowy ilustracji możecie w łatwy sposób wykorzystać w bibliotece podczas zajęć. Zakryte częściowo okładki książek, zasłonięte przedmioty, do połowy widoczne napisy – rozwiązywanie zagadek „Czego to kawałek?” sprawi przedszkolakom i młodszym uczniom ogromną frajdę!

Częściowo zakryte – książka z zakładkami Częściowo zakryte – książka z zakładkami Częściowo zakryte – książka z zakładkami


TYTUŁ: Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda
AUTOR: Patricia Hegarty, Tanera Simons
ILUSTRATOR: Hanako Clulow
TŁUMACZ: Magda Szpyrko-Ankiewicz
LICZBA STRON:24
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec