spot_img

Cysters poznaje Mirabelkę

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy wzięła udział w akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, wpisała się tym samym w oficjalne obchody 100-lecia Niepodległości. W ramach warsztatów zorganizowała grę z kodami QR. Jak było?

Cysters poznaje Mirabelkę Cysters poznaje Mirabelkę

Cysters poznaje Mirabelkę

4 października 2018 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy wzięły udział w spacerze „Cysters poznaje Mirabelkę”. Wraz z biblioteczną pacynką – Cystersem przemierzyli korytarze biblioteki, która mieści się w zabytkowym Pałacu Opatów Cysterskich – relacjonuje Marta Wojciechowska.

Cysters poznaje Mirabelkę

Nasz Cysters Dominik doskonale sprawdza się, gdy trzeba najmłodszym przybliżyć trudne tematy związane z historią. Przy prawie każdym zabytkowym elemencie architektonicznym (portal, zabytkowe schody, oprawy kominków, maszkarony, nisze, piwnica z pochylnią, stiuki) został odczytany fragment książki.

Cysters poznaje Mirabelkę

Gra z kodami QR

To, gdzie miała się pojawić historia Mirabelki wskazywały kody QR. Była to doskonała okazja do przybliżenia dzieciom różnych pojęć czasu, zaciekawienia historią, zapoznania się z wydarzeniami opisywanymi w Mirabelce, ale i poznanie historii zabytkowego budynku biblioteki. Historie się przeplatały… mówiliśmy m.in. o imionach czy o tym jak ludzie żyli kiedyś.

Po spacerze wspólnie stworzyliśmy drzewko. Na jego liściach dzieci narysowały idealne miejsce dla Mirabelki. Dzieci były zaskoczone sczytywaniem kodów QR. To było dla nich nie lada wyzwanie, ale i duża motywacja do czytania fragmentów „Mirabelki”, ponieważ po sczytaniu kodu dowiadywały się, który fragment książki będziemy czytać.

Cysters poznaje Mirabelkę

W warsztatach zostały wykorzystane mapy naszego budynku przygotowane przez naszą koleżankę bibliotekarkę. Na niej oznaczone zostały elementy architektoniczne, dzieci po odczytaniu fragmentu „Mirabelki”, a następnie opisu elementu architektonicznego przybijały pieczątkę na mapie. Każdy po przejściu trasy oraz po wspólnej rozmowie na temat historii Mirabelki otrzymał pamiątkowy dyplom.

Cysters poznaje Mirabelkę

Marta Wojciechowska

Źródło zdjęć: Anna Pietrzak