spot_img

Rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy

Powieść Kraina snów Marii Paszyńskiej stanowi kontynuację Dziewcząt wygnanych – dobrze napisanej historii dwóch zupełnie różnych od siebie sióstr. Czy autorka w drugim tomie powieści utrzymała wysoki literacki poziom?

Okrutne zesłanie i magiczne przestawienie

„tajga pozostała jedynie wspomnieniem, powracającym niespokojnymi nocami koszmarem”

Akcja pierwszego tomu powieści zakończyła się w chwili, gdy siostry stają się polskimi emigrantkami w Iranie. Po trudnych przejściach na Syberii, Stefania i Elżbieta muszą nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wszystko wskazuje na to, że dziewczęta – a raczej młode kobiety – zapomniały już o okrucieństwach, które zgotowała im wojenna tułaczka: Stefania po ślubie z Hamidem wiedzie iście królewskie życie, z kolei Elżbieta przygarnięta przez rodzinę zakochanego w niej Mehrdada odzyskała spokój psychiczny. Los bywa jednak przewrotny…

Z dala i obok siebie

O ile w Dziewczętach wygnanych autorka na pierwszy plan wrzuciła syberyjski dramat sióstr i całego pokolenia zesłańców, o tyle w Krainie snów postawiła przede wszystkim na historię dwóch różniących się od siebie kobiet i całkowicie zmieniła scenerię, w której bohaterki muszą się odnaleźć. Znalazłszy się w innej rzeczywistości, po raz kolejnych ujawniają się różnice temperamentów Stefanii oraz Elżbiety i ponownie siostry całkowicie się rozmijają.

Pomimo że autorka całkowicie wyeliminowała napięcie między nimi (kobiety obracają się w zupełnie innych środowiskach), to w nawiązywanych przez siostry damsko-męskich relacjach wciąż obecna jest pamięć o tej drugiej bliźniaczce. Nie ukrywam, że będę czekać na finałową bezpośrednią konfrontację Elżbiety i Stefani – mam nadzieje, że nastąpi ona w tomie wieńczącym sagę.

Rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy

Lustrzane inspiracje

„Oczami wyobraźni widziała ubranych w złotogłów dostojników sułtańskich kroczących przy dźwiękach muzyki, by w głównej sali złożyć pokłon swemu władcy siedzącemu pod wyszywanym drogimi kamieniami baldachimem” – Stefania wkracza w świat perskich książąt, przypominających klimat Baśni tysiąca i jednej nocy. Oto trzy inspiracje zajęć-aktywności dla dzieci, nawiązujące do tej tematyki:

  • Magiczny dżin i trzy życzenia – przygotujcie specjalną dżinową lampę, do której dzieci będą mogły wrzucać swoje książkowe życzenia.
  • Latający dywan – pomysł „czytania na dywanie” często gości w bibliotekach. Warto zaaranżować również przestrzeń wokół tak, by przenieść dzieci do krainy magii, Alladyna i perskich dżinów.
  • 40 bibliotecznych rozbójników – zaproponujcie dzieciom zabawę nawiązującą fabułą, do historii Alibaby i tytułowych zbójów. Wprowadźcie do biblioteki małe zamieszanie – zawieście rysunki do góry nogami, poprzestawiajcie litery alfabetu na półkach. Niech mali pomocnicy Alibaby naprawią szkody, wyrządzone przez bibliotecznych rozbójników, a przy okazji odnajdą ich skarb.

TYTUŁ: Kraina snów
AUTOR: Maria Paszyńska
WYDAWNICTWO: Książnica
LICZBA STRON: 320
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec