spot_img

Koci celebryta i nauka czytania

Macie wśród odwiedzających wasze biblioteki dzieci, które niedawno wyrosły z serii, wspomagających pierwsze samodzielne próby czytania? Czytam sobie z bakcylem to nowy cykl wydawnictwa Egmont, który Lustro Biblioteki objęło swoim patronatem. Poznajcie Maurizia – kota, którego pokochają młodsi i starsi czytelnicy!  

Kot, który musiał dorosnąć

Bohater książki Maurizio. Kot w okularach autorstwa Katarzyny Kozłowskiej jest powszechnie znanym i kochanym kocim celebrytą. Na jego koncerty przychodzą tłumy wielbicielek, spragnionych autografu z łapką. Gwiazdor pod wpływem swojej mamy zapisuje się do lekarza, który nakazuje mu nosić okulary. Maurizio jest zdruzgotany – przecież to pierwszy krok do zrujnowania jego medialnego wizerunku… Na dodatek, pod domem kociego celebryty czekają żądni zdjęć paparazzi – Maurizio nie ma innego wyjścia: musi potajemnie wymknąć się i przeczekać medialną burzę w schronisku. Jak ta wizyta wpłynie na jego życie?

Koci celebryta i nauka czytania

O cyklu

Autorzy serii Czytam sobie z bakcylem postanowili jeszcze bardziej rozbudzać chęć czytania, którą dzieci mogły zapałać już podczas lektury książeczek z trzech pierwszych poziomów Czytam sobie. Nowy cykl Egmontu jest kontynuacją działań, które wydawnictwo rozpoczęło, wprowadzając kilka lat temu na rynek tą rewelacyjną serię. Dzieci, sięgając po Maurizia dobrze się bawią, doskonale odnajdują się w świecie kocich dylematów (każdy kilkulatek prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z koniecznością zaakceptowania swojego wyglądu), a przy okazji poszerzają swoje słownictwo. Znajdziecie w tej książce przypisy, objaśniające młodym czytelnikom mniej rozpowszechnione w polszczyźnie słowa (takie jak np. wibrysy czy parciany), zapożyczenia czy słowotwórcze żarty językowe.

Konkurs dla bibliotek

Jeżeli chcesz wygrać dla swoich czytelników książki z tej serii i wzbogacić księgozbiór, weź udział w mikołajkowym konkursie Lustra Biblioteki. Szczegóły w linku 🙂

Mikołajkowy konkurs z bakcylem

Rozwój fabuły – rozwój emocji

Znacznie dłuższa forma książek w cyklu Czytam sobie z bakcylem otwiera przed czytelnikiem nowe możliwości: Katarzyna Kozłowska mogła pozwolić sobie na skierowanie do odbiorcy znacznie mocniejszego przekazu fabularnych i emocjonalnych treści. Maurizio, choć uroczy, jest nieco nieprzystosowany do świata zwyczajnych zwierzaków. W schronisku nagle otwiera oczy na rzeczywistość: „Do Maurizia zaczęło docierać nie tylko to, że nie będzie miał pokoju, ale że nie dostanie również telewizora, mleka ani własnej łazienki”. Gdy kot poznaje okrutne historie swoich współtowarzyszy, Myszkina i Marianny, nagle orientuje się, że musi dorosnąć.

Kozłowska, choć sprawnie operuje żartem i celebrycką konwencją, nie boi się zwracać uwagi młodego odbiorcy na istotne sprawy. W Czytam sobie z bakcylem pojawiają się te emocje, o których warto rozmawiać podczas biblioterapeutycznych zajęć.

Koci celebryta i nauka czytania

Lustrzane inspiracje

Świat celebrytów, na trwałe wpisany w kulturę masową, od wielu lat rozpala wyobraźnię młodych czytelników. Ulubieni piosenkarze, popularne aktorki, znani tancerze – popkultury nie da się wykluczyć z dziecięcego świata. Możecie zaproponować dzieciom i młodzieży takie aktywności jak:

  • Być jak… – zorganizujcie w bibliotece konwent cosplay;
  • Aleja bibliotecznych sław – przygotujcie razem z dziećmi „aleję gwiazd”, na której swoje podpisy złożą najwięksi literaccy bohaterowie: niech znajdzie się na niej łapka misia Puchatka, odcisk miotły Harrego Pottera czy kopyto Koziołka Matołka;
  • Kolekcja autografów – zachęćcie dzieci do wcielenia się w rolę ulubionych gwiazd i przygotowywania swoich własnych, unikalnych autografów. Do ich ozdobienia można wykorzystać te wszystkie materiały, z którymi najmłodsi uwielbiają pracować – brokat, pieczątki czy dziurkacze.

Koci celebryta i nauka czytania


TYTUŁ: Maurizio. Kot w okularach
AUTOR: Katarzyna Kozłowska
ILUSTRATOR: Agnieszka Żelewska
LICZBA STRON: 112
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec