spot_img

Cała prawda o zwierzętach

Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie jest zdecydowanie najlepszą popularnonaukową pozycją wydaną w 2018 roku. Lekka, przyjemna, przemyślana, a przy tym wyjątkowo zabawna!

„przygotujcie się na skandaliczną, dozwoloną od lat osiemnastu opowieść o zboczonym Pingu”

Co jakiś czas, z dystansem przystępuje do lektur popularnonaukowych dla dorosłych. Nie jest tajemnicą, że większość czytelników bibliotek woli sięgać po tytuły obyczajowe bądź sensacyjne – pozycje poświęcone różnorodnym dyscyplinom nauki na ogół zwyczajnie wymagają większej koncentracji i znajomości tematu niż powieść. Autorka Całej prawdy o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie udowadnia, że tytuł popularyzujący przyrodnicze treści może być równie ciekawy, co najlepsza fabuła. A to wszystko za sprawą uroczych zwierzaków i… seksu.

„wszystkie największe nieporozumienia, pomyłki i mity, które stworzyliśmy na temat królestwa zwierząt”

Lucy Cooke wybrała trzynaście całkowicie różnych od siebie gatunków zwierząt – między innymi żaby, pandy, węgorze czy hieny – i dokładnie opisała sposób postrzegania tych zwierząt przez wieki. Przyjrzała się mitom, stereotypom i wyobrażeniom na temat poszczególnych gatunków, wykonując przy tym bardzo dokładną analizę bibliograficzną: sięgnęła po teksty Arystotelesa, autorów średniowiecznych bestiariuszy, XVIII-wiecznych zoologów czy… Freuda.

Jaja bobra stosowane jako terapia na histerię, żaby w roli testu ciążowego czy węgorze jako amatorzy groszku – to tylko niektóre z teorii przywoływanych przez Cooke. W Całej prawdzie o zwierzętach znajdziecie ich o wiele, wiele więcej.

Cała prawda o zwierzętach

Pasja absolutna

Autorka wyszukała kilkadziesiąt absurdalnych smaczków na temat zwierząt, żyjących wokół nas. W tej książce fantastyczna narracja splata się z autentyczną pasją Cooke: badaczka pisze o tym, jak przeczesywała dark web w poszukiwaniu bobrzego kastoreum, oglądała sępy, latając na paralotni czy łapała jako dziecko węgorze.

Cooke, dzieląc się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami i obserwacjami, wielokrotnie podkreśla również społeczny kontekst życia zwierząt: zwraca uwagę na gigantyczne przychody z połowu węgorzy czy wyłączanie pand z ich naturalnego środowiska w celach dochodowych. Cała prawda o zwierzętach jest tytułem, w którym znajdziecie masę śmiechu, seksu, zwierzęcych genitaliów, ale i zaangażowanie niezwykłej kobiety w troskę o jej podopiecznych.

Lustrzane inspiracje

Co ciekawe, Cooke wspomina również o pewnym schronisku z Polski, które nawiązało współpracę z angielskimi badaczami i przekazało im pod opiekę kilkanaście bocianów, poranionych przez porażenia na liniach wysokiego napięcia. Zachęcam – zwłaszcza w okresie zimowym – o zadbanie o los małych skrzydlatych przyjaciół: można np. zorganizować warsztaty tworzenia prostych karmników dla ptaków lub powiesić przed biblioteką karmnik ozdobiony np. książkowym motywem.


TYTUŁ: Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie.
AUTOR: Lucy Cooke
TŁUMACZ: Magda Białoń-Chalecka
WYDAWNICTWO: Bukowy Las
LICZBA STRON: 384
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Paweł Morawiec