spot_img

Wysokie loty w bibliotece

Wielka ucieczka dziadka to kolejna fantastyczna powieść Davida Walliamsa, która łączy ze sobą brawurowe zwroty akcji, lekkość i wzruszenie. Zobaczcie, jak dzięki niej w bibliotece dzieci mogą wznieść się w przestworza.

Zakompleksiony wnuk i dziadek, który walczy

Jack jest nieśmiałym chłopcem, którego życie rodzinne w ostatnim czasie nie układa się najlepiej. Rodzicom brakuje pieniędzy, a dziadek – ulubiony członek rodziny Jacka, jego idol, wojskowy, kombatant, walczący niegdyś w Królewskich Siłach Powietrznych – coraz bardziej popada w starczą demencję.

Gdy senior rodu kolejny raz wymyka się z domu, rodzice Jacka postanawiają oddać go pod opiekę personelu Zmierzchu życia – domu opieki, reklamowanego jako „Disneyland dla starców”. Wkrótce okazuje się, że placówka jest miejscem z piekła rodem… Jak poradzi sobie w nim były żołnierz?

Wysokie loty w bibliotece

„Chłopiec nie znosił, kiedy mówili o dziadku w ten sposób. Jakby stanowił jakiś problem”

Wielka ucieczka dziadka jest powieścią, która w niebywale lekki sposób porusza kwestię starzenia się i choroby najbliższych widzianej przenikliwymi oczami kilkulatka. Jack bacznie zwraca uwagę na postawy dorosłych, którzy usiłują zrzucić ze swoich barków ciężar odpowiedzialności za starszego pana. Z drugiej strony chłopiec czuje, że sytuacja rodzinna uległa drastycznej zmianie i dziadek wymaga nieustannej opieki. Fragmenty tej powieści zwyczajnie wzruszają – zwłaszcza tych czytelników, którzy wokół siebie mają bliskich cierpiących na choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Obrzydliwie śmieszna

Walliams kilkukrotnie już udowodnił, że kluczem do podejmowania z dziećmi ważnych tematów jest lekkość, którą potrafi nadać tylko wciągająca fabuła. Ogromna ilość trzasków, trachnięć i skrzypnięć, zabawna i może nieco obrzydliwa (jak serowe krakersy kioskarza Raja „białe od pleśni”) natura starszych panów, klimat opowieści z dreszczykiem – to wszystko przyciągnie kilkuletniego odbiorcę, który Wielką ucieczką dziadka się nie znudzi i przy okazji wyciągnie z tej historii coś dla siebie.

Lustrzane inspiracje

Jack zafascynowany historiami dziadka o służbie w Królewskich Siłach Powietrznych wciągnął się w zbieranie modeli samolotów. Pomyślcie o zorganizowaniu w bibliotece spotkań klubu modelarstwa papierowego, podczas których miłośnicy sklejania modeli mogliby wspólnie rozwijać swoje pasje. Warto zorganizować wystawę modelarskich zbiorów, festiwal modelarski lub zajęcia plastyczne, podczas których zarazicie dzieci pasją do tej formy artystycznej działalności.

Wysokie loty w bibliotece


TYTUŁ: Wielka ucieczka dziadka
AUTOR: David Walliams
TŁUMACZ: Karolina Zaremba
LICZBA STRON: 480
WYDAWNICTWO: Mała Kurka
ROK WYDANIA: 2016

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec