spot_img

Ważne rozmowy, różowy słonik i dorosłość

Znacie sympatycznego słonia o imieniu Pomelo? Tym razem bohater jednej z ulubionych serii przedszkolaków stanie przed wyzwaniem pt. „dorosłość”. Czy dzieci zainteresuje taka tematyka? Jak w interesujący sposób przeprowadzić zajęcia, które będą dotyczyły różnorodności wykonywanych przez dorosłych zawodów? Zapraszam do lektury.

Dylematy przedszkolaka

„Nie wolno!”, „Jesteś za mały”, „Koniec zabawy – teraz będziemy się uczyć” – przedszkolaki nie mają łatwego życia, a perspektywa dorosłości i samodzielności bywa niezwykle kusząca… Gdy pewnego dnia Pomelo zauważył, że jest odrobinę większy niż mu się dotychczas wydawało, z zaskoczeniem stwierdził, że rośnie. Ale co to właściwie oznacza? „Czy rośnie się tak samo z każdej strony”? Czy wszyscy rosną równie szybko? Przed sympatycznym bohaterem stoi kilka bardzo ważnych pytań, parę trudnych odpowiedzi i dużo zabawy…

Ważne rozmowy, różowy słonik i dorosłość Ważne rozmowy, różowy słonik i dorosłość

Różowy słoń, który nie zieje tandetą

Tym razem autorsko-ilustratorski duet Ramona Bădescu – Benjamin Chaud zdecydował się na wybór uniwersalnego tematu, który często dręczy dziecięcą wyobraźnię – dorosłość fascynuje, przyciąga, ale i niejednokrotnie trapi małych czytelników. Głównego bohatera książki, pociesznego słoniątka nie da się nie lubić – jest uroczy, może odrobinę fajtłapowaty, widzący otaczający go świat w jasnych barwach. Taka też jest cała seria, traktująca o jego przygodach – ciepła, nie tandetna i nie cukierkowa, pomimo ogromnej ilości różowych słoni i żółtych misiów.

Scenki z życia małych i dużych

Każda ilustracja wraz z podpisem przedstawia pojedyncze spostrzeżenie/myśl/refleksję, trapiące Pomelo. Te scenki – z bardzo prostym, czytelnym dla dzieci przekazem – często mają swoiste drugie dno, które zmusza dorosłego czytelnika do refleksji. Uważam, że ilustratorska i tekstowa warstwa Pomelo rośnie idealnie się dopełniają i tworzą naprawdę przyjemną całość, na którą warto zwrócić uwagę małych czytelników oraz ich rodziców. Jeżeli dotychczas umknęły wam również inne tytuły z tej serii, czym prędzej po nie sięgnijcie.

Ważne rozmowy, różowy słonik i dorosłość

Lustrzane inspiracje

Pomelo rośnie jest doskonałym pretekstem do rozmów z dziećmi o dorosłości. Krótki tekst możecie bez problemu odczytać przedszkolakom, które zawitają do biblioteki i wzbogacić go rozmową o tym, jak mali uczestnicy wyobrażają sobie dorosłość. Bardzo dobrze sprawdzą się także wszelkiego rodzaju aktywności związane z zawodami, wykonywanymi przez dorosłych, m.in.:

  • Zagadki „Kim jestem” – słowne, z rekwizytami, kalambury czy nawet zgadywanki, podczas których jedno z dzieci ma założoną na głowę opaskę, z zamieszczonym obrazkiem wykonywanego zawodu i musi odgadnąć swoją tożsamość za pomocą pytań z odpowiedziami „tak/nie”;
  • Zabawy z zawodami – dzieci wcielają się w wymyśloną przez opiekuna rolę, np. fryzjera i odwzorowują poszczególne czynności dla tej roli charakterystyczne (m.in. masują głowę, wycierają włosy, czeszą klienta);

Lekturę Pomelo rośnie można również wykorzystać w edukacji za pomocą zabaw matematycznych i uzupełnić ją o naukę mierzenia i szacowania wielkości (dzieci mogą mierzyć wybrane biblioteczne przedmioty czy odległości pomiędzy nimi).

Ważne rozmowy, różowy słonik i dorosłość


TYTUŁ: Pomelo rośnie
AUTOR: Ramona Bădescu
ILUSTRATOR: Benjamin Chaud
TŁUMACZ: Katarzyna Skalska
WYDAWNICTWO: Zakamarki
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec