spot_img

Szalone lata siedemdziesiąte

Adelaide de Clermont-Tonnerre, autorka powieści z Ostatni z naszych przenosi czytelników w świat nowojorskiej bohemy w roku 1969. To okres, w którym rany z powojennej przeszłości jeszcze się nie zabliźniły, a winni zbrodni z 1945 roku wciąż pozostają na wolności. Sięgnijcie po Ostatniego z naszych i zorganizujcie spotkanie w klimacie szalonych lat siedemdziesiątych!

W cieniu dawnych win

Werner Zilch jest utalentowanym architektem, rozpoczynającym dopiero karierę w manhattańskiej elicie. Gdy poznaje Rebekkę – atrakcyjną córkę prominentnego dewelopera, artystkę, kobietę równie nieobliczalną, co wrażliwą – i zakochuje się bez pamięci, nie spodziewa się, że ta znajomość doprowadzi go do odkrycia prawdy o przeszłości jego rodziny. Prostytucja w nazistowskich obozach zagłady, eksperymenty w tajnych laboratoriach, prześladowania i ludobójstwa… Kto w tej historii ma krystalicznie czyste sumienie?

„Chcę Cię mieć z powrotem”

Ostatni z naszych to powieść, która toczy się niejako na dwóch planach, obfitujących w liczne zwroty akcji. Z jednej strony czytelnik otrzymuje burzliwą historię miłosną niczym z dobrego romansu – związek Wernera i Rebekki obfituje w liczne wzloty i upadki: ich relacji daleko do klasycznej miłości „aż po grób”. Z drugiej strony de Clermont-Tonnerre zabiera odbiorcę do niespokojnych czasów II Wojny Światowej i stopniowo odsłania przed nim całą plejadę ludzkich temperamentów i uczuć – zazdrości, nadziei, lęków i skrywanych skłonności.

Lustrzane inspiracje

Andy Warchole, Alan Ginsberg, Paul McCartney – to tylko kilka znanych nazwisk osób ze śmietanki towarzyskiej, w której obracają się fikcyjni bohaterowie powieści. Warto zainspirować się fabułą Ostatniego… i zorganizować imprezę tematyczną w klimacie z lat siedemdziesiątych:

  • zaaranżujcie biblioteki wnętrze w klimacie ducha tamtych czasów – mieszanki stylu hippisów, boho chic czy funky;
  • zaproponujcie spotkanie z modą tamtych lat – geometyczne wzory, cekiny, koturny to wszystko, co jakiś czas powraca na wybiegi;
  • przypomnijcie kultowe filmy z tego okresu – lata 70. to czas kultowych kinowych propozycji takich jak Ojciec chrzestny czy Mechaniczna pomarańcza.
  • Warto wykorzystać do uwiecznienia tego spotkania pomysł popularnej fotobudki – przygotujcie gadżety (peruki, okulary) i ściankę do zdjęć.

TYTUŁ: Ostatni z naszych
AUTOR: Adelaide de Clermont-Tonnerre
TŁUMACZ: Elżbieta Janota
LICZBA STRON: 344
WYDAWNICTWO: Sonia Draga
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska