spot_img

Pluszak pilnie poszukiwany

Planując akcje czytelnicze, pracownicy bibliotek publicznych oraz nauczyciele bibliotekarze często sięgają po zabawy z okazji popularnego Dnia Pluszowego Misia. Jaką lekturę zaproponować na 25. listopada? Które „misiowe” aktywności dobrze sprawdzą się z maluchami?

„Każdy miś – mały, duży, a nawet średni potrzebuje przyjaciela”

Dzisiejsza lustrzana propozycja dotyczy książeczki Danuty Parlak O misiu, który szukał przyjaciela.  Jej bohater to tytułowy pluszak, który ma bardzo krótką misiową pamięć. Jest nieco zdezorientowany, gdy nagle orientuje się, że został sam na zielonej ławeczce w parku. Ludzie przechodzący wokół ogrodzenia zdają się nie zwracać na niego uwagi, mama z płaczącym niemowlakiem nie wydaje się misiowi najlepszym towarzystwem, a wiewiórka zamiast pomóc pluszakowi koncentruje się na poszukiwaniach orzechów. Czy miś odnajdzie właściciela?

Pluszak pilnie poszukiwany

Każdy inny

O misiu, który szukał przyjaciela to zgrabna przygoda dla nieco starszych – przedszkolnych – maluchów o dziecięcej relacji właściciela z ukochanym misiem. U Parlak ta relacja działa w dwie strony: miś potrzebuje właściciela, tak samo jak dziecko potrzebuje przytulanki. Znajdziecie w tej historii nieco uniwersalnych życiowych prawd ubranych w dziecięco-misiowe mądrości. Mali odbiorcy książki otrzymują ważną lekcję dotyczącą np. tego, w jaki sposób rozmawiać o różnicach. Wspomniana wiewiórka wymądrza się na temat swojej puszystej, rudawej kitki, dokuczając przy tym misiowi. Mały pluszak odpowiada na jej szyderstwa:

– To jest mój ogonek – powiedział z przekonaniem Miś. – Misiowy ogonek. A ty masz wiewiórczy ogonek. Każdy z nas ma swój. Dlatego są różne.

Podkówkowe ilustracje

Lubię ilustratorski bardzo rozpoznawalny styl Joanny Bartosik (nagrodzonej między innymi za popularną serię dla niemowląt Raz, dwa, trzy – widzimy, słyszymy, mówimy). Szata graficzna O misiu, który szukał przyjaciela oparta jest na prostych ilustracjach, w stonowanych kolorach – same rysunki sprawiają wrażenie jak namalowanych farbami. Choć charakterystyczna mina misia – usta wygięte w smutny kształt podkówki –  jest nieco przygnębiająca (zwłaszcza ilustracja opuszczonego placu zabaw i pozostawionego na nim pluszaka nie napawa optymizmem), to te rysunki bardzo dobrze uzupełniają się z treścią opowiadania.

Pluszak pilnie poszukiwany

Lustrzane inspiracje

Oto krótki przegląd „misiowych” zabaw wartych do zaproponowania z okazji Dnia Pluszowego Misia:

  • Odczytajcie fragment rozmowy misia z wiewiórką i zaproponujcie dzieciom stworzenie misiowych ogonków – dowolna technika: malowanie, doklejanie, przypisanie włóczek.
  • Misiowe tańce z przyniesionymi przez dzieci pluszakami – również dowolna forma: w kółeczku, na brzuchu, za rękę.
  • Rozpoznaj literackie misie – w dziecięcej beletrystyce królują misiowe przygody: Paddington, Uszatek, Kubuś Puchatek. Wybierzcie kilka cytatów z tych książek i poproście dzieci o rozpoznanie.
  • Zabawa w zdobywanie miodku – w małym kartonie można powiesić papierowe pszczółki. Dzieci muszą zdobyć postawiony w środku kartonu miodek bez dotykania wycinanek.
  • Misiowa gimnastyka – z pluszakami można wykonywać rozmaite ćwiczenia (biegi, skoki, chodzenie po równoważni).
  • Układanie przyniesionych misiów ze względu na wielkość, kolorystykę – na sygnał zamiana miejsc.

TYTUŁ: O misiu, który szukał przyjaciela
AUTOR: Danuta Parlak
ILUSTRATOR: Joanna Bartosik
LICZBA STRON: 56
WYDAWNICTWO: Kinderkulka
ROK WYDANIA: 2017

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec