spot_img

Młodzież, komiks i trudne tematy

Naciski na seks, niechciana ciąża, poronienie, wyzwiska – na ogół nastolatkowie nie potrafią dojrzale, otwarcie i w grupie dyskutować o swoich problemach. W jaki sposób komiks jest w stanie pomóc im w tych rozmowach?

Wakacje, które zmieniły wszystko

Coroczny wyjazd z rodzicami na letni wypoczynek w Awago Beach jest dla Rose czymś normalnym. Zawsze podczas wakacji kąpała się wraz z koleżanką, Wendy w morzu, wygłupiała z rodzicami przy ognisku i spędzała czas, włócząc się po okolicy. Ten rok stanie się dla dziewczyny prawdziwym wprowadzeniem w dorosłość. Wendy zaczyna coraz częściej żartować czy to z lesbijek czy z rozmiarów piersi – dojrzewanie i seksualność coraz częściej goszczą w ich, jeszcze dziecięcych, rozmowach. Po okolicy kręci się przystojny Dunc, który podobno będzie nastoletnim ojcem dziecka jednej z miejscowych dziewcząt. Jak atmosfera letniego wypoczynku, nocnych seansów z horrorami i zasłyszanych rozmów wpłynie na Rose?

„To tylko dorosłe pierdoły, które nic nie znaczą”

Fabuła komiksu – powieści graficznej autorstwa Mariko Tamaki, zilustrowanej przez Jilian Tamaki dotyka problemów momentu granicznego pomiędzy dzieciństwem a dojrzewaniem. Rose zaczyna dojrzewać i coraz bardziej otwierać oczy na rzeczywistość: widzi napięte relacje rodziców, odkrywa pierwszą fascynację chłopakiem.

Młodzież, komiks i trudne tematy

Kontrowersje

W rozmowach pomiędzy Rose i Wendy oraz innymi nastolatkami pełno jest inwektyw, wulgaryzmów oraz kontrowersyjnych zwrotów. Autor Pewnego lata, oddając głos swoim nastoletnim bohaterom, pokazuje braki umiejętności podejmowania i prowadzenia dojrzałych rozmów z najbliższymi. Czytając graficzną powieść Tamakiego, nieustannie zastanawiałam się, do czego doprowadzi ów brak skutecznej komunikacji w rodzinie. Fabularne napięcie potęguje dodatkowo bardzo surowa czarno-biała forma komiksów.

Lustrzane inspiracje

Ostrzegam jednak, że nie jest to tytuł, który możecie bezmyślnie podsunąć nastolatkom – najpewniej wyłowią z niego najbardziej wulgarne słowa i będą reklamować kolegom Pewnego lata jako vademecum wyzwisk. Warto z rozwagą zapoznać się z tą książką i zastanowić się, jak wykorzystując jej fragmenty, można poruszyć z młodzieżą trudne tematy. Zachęcam do pokazania tej książki nauczycielom oraz (jeżeli zdecydujemy się podjąć z młodzieżą taki temat) do zerknięcia na strony fundacji zajmujących się edukacją seksualną w Polsce (m.in. SPUNK, FES czy Feminoteka).


TYTUŁ: Pewnego lata
AUTOR: Mariko Tamaki
ILUSTRATOR: Jillian Tamaki
TŁUMACZ: Łukasz Buchalski
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
LICZBA STRON: 320
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec