spot_img

16 ukrytych książek i thriller, którego nie zapomnicie

Miłośnicy kryminałów i thillerów niejednokrotnie skarżą się na bylejakość czytanych przez siebie powieści. Intencje sprawcy bywają przewidywalne, zbrodnie powtarzalne, a wskazówki banalne… Naturalista jest thrillerem, któremu nie można postawić żadnego z tych zarzutów. Dodatkowo, akcja promocyjna zorganizowana przez wydawcę książki była naprawdę mocna!

Kolejny genialny socjopata

Postacie super inteligentnych i introwertycznych detektywów/naukowców/badaczy od kilku lat nieustannie obecne są w kulturze masowej – wystarczy tu przywołać uwielbiane przez rzesze współczesne amerykańskie seriale takie jak Doktor House czy Sherlock. Andrew Mayne w Naturaliście tworzy właśnie taką postać – główny bohater, Theo Cray ma błyskotliwy umysł, wiedzę o przyrodniczych ekosystemach, algorytmach, statystykach i kompletny brak emocjonalnego zaangażowania. Brak życia rodzinnego, brak interakcji ze współpracownikami z uczelni, brak umiejętności życia w społeczeństwie i dostosowywania się do jego norm. Cóż z tego, jeśli Cray ma genialną intuicję oraz wiedzę, która pozwoli mu wpaść na trop seryjnego mordercy, grasującego po lasach i mordującego na masową skalę…

16 ukrytych książek i thriller, którego nie zapomnicie

„Szkielety ludzi nieżyjących od co najmniej 50 lat”

Napiszę wprost, Naturalista to jeden z bardziej rasowych thrillerów ostatnich lat. U Mayne’a trup ściele się gęsto, a morderca nie przebiera w środkach: skalpowanie, duszenie, strzelanie, podpalanie, ćwiartowanie – czytając tę powieść, ma się wrażenie, że autor zebrał do jednego worka wszystkie znane opisy zbrodni. I o dziwo – to jest bardzo spójne, choć nie pozbawione dużej dawki brutalności.

Autor tej mocnej i mrocznej powieści, bazującej nieco na bazie thillera naukowego (autor co jakiś czas sprytnie przemyca naukową wiedzę z zakresu botaniki, analizy danych czy antropologii)  potrafi czytelnika nieźle nastraszyć. Możecie mi wierzyć, że sceneria akcji – las po zmroku – naprawdę przemawia do wyobraźni… Jeżeli szukacie thrillera/kryminału z pazurem, który będziecie mogli polecać czytelnikom żądnym intensywnych wrażeń, to Naturalista jest powieścią idealną.

Lustrzane inspiracje

Wydawca książki – W.A.B – zorganizował interesującą akcję promocyjną Naturalisty. W 16 polskich lasach (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Opolu czy Krakowie) ukryto po egzemplarzu książki i podano współrzędne geograficzne tego miejsca. Osoby, które odnalazły powieści, otrzymały wszystkie kryminały wydane przez W.A.B w przyszłym roku. Spot promujący akcję obejrzycie poniżej. Warto zainspirować się tym pomysłem i zaaranżować podobną akcję z wykorzystaniem współrzędnych geograficznych i pomysłu książkowego polowania.


TYTUŁ: Naturalista
AUTOR: Andrew Mayne
ILUSTRATOR: Jacek Żuławnik
WYDAWNICTWO: W.A.B
LICZBA STRON: 480
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec