spot_img

Smakołyki dla małych i dużych

Gdzie jest lodziarz? to interesująca retro-bajka, która spodoba się dzieciom i dorosłym. Wierszowana opowieść pomimo jesiennej pluchy za oknem przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom lodów.

„Ding-dong, ding-dong!”

Co roku w maju na ulice pewnej miejscowości wjeżdża najbardziej wypatrywany w okolicy pojazd – wóz lodziarza, którego przyjazd poprzedza bardzo charakterystyczny wysoki dźwięk. Gdy pewnego razu dostawca lodów nie pojawia się, niepokój społeczny zaczyna gwałtownie narastać (podobnie zresztą jak apetyty złaknionych słodkiego smaku mieszkańców). Jaka jest przyczyna nieobecności lodziarza? Hipotezy zaczynają się mnożyć, a matki szykować zdrową kontrofertę dla cukierniczych wyrobów.

Grafika z pazurem

Gdzie jest lodziarz? nie jest wierszowaną bajeczką, jakich pełno na bibliotecznych półkach, ale zabawną historyjką o grafice „z pazurem”. Sama fabuła – dość prosta, momentami absurdalna – uzupełniona jest o grafikę na najwyższym poziomie. Autorka i ilustratorka zarazem, Zuzanna Fruba – wszechstronnie uzdolniona architektka wnętrz – bawi się konwencją śledztwa i kryminału dla dzieci (wystarczy spojrzeć na litery na okładce książki), rezygnuje z tradycyjnej ilustratorskiej kreski na rzecz pomieszania technik kolażu i grafiki przestrzennej.

Smakołyki dla małych i dużych

Autorka książeczki opowiada dzieciom swoją historię niezwykle lekko, a jednocześnie przywołuje świat, który rodzice małych czytelników znają z polskiej rzeczywistości lat 90. Gdzie jest lodziarz? jest reminiscencją tamtego okresu dla rodziców, a jednocześnie doskonałą czytelniczą przygodą dla dzieci, zachęcającą do ćwiczenia umiejętności samodzielnego czytania.

Lustrzane inspiracje

Lody to wyjątkowo inspirujący temat dla każdego dziecka. Oto kilka propozycji, które można zaproponować najmłodszym:

  • Szalone smaki – lody z zasmażki czy miętowe? Poproście dzieci, aby wycięły z kolorowych papierów wymyślone przez nich lodowe kulki o ulubionych (wymarzonych) smakach i nakleiły je do narysowanego dużego wafelka na wspólnej dużej planszy;
  • W kolorze blue – zafarbujcie razem z dziećmi kostki lodów różnokolorowymi barwnikami spożywczymi;
  • Lodowe włóczki – Przygotujcie patyczki po lodach, które rozdacie dzieciom. Niech uczestnicy zajęć owijają wokół nich różnokolorowe włóczki, tworząc własne „lody na patyku”.

Warto również zaprosić pracownika miejscowej lodziarni, który przybliży dzieciom kulisy powstawania lodów.

Smakołyki dla małych i dużych


TYTUŁ: Gdzie jest lodziarz?
AUTOR: Zuzanna Fruba
LICZBA STRON: 40
WYDAWNICTWO: Nisza
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec