spot_img

Prośby od książki

Oskar i rzeczy to książka, która zabiera młodych czytelników w niezwykłą podróż do świata rzeczy… Zapraszam do lektury i zachęcenia dzieci do stworzenia ich własnego książkowego telefonu!

Felerne wakacje

Sześcioletni, tytułowy bohater podczas wakacyjnego wypoczynku trafia pod opiekę babci mieszkającej na wsi. Chłopiec pechowo pozostawił w domu swój smartfon, w okolicy nie zna nikogo prócz babci i czuje się co najmniej nieswojo… Dom starszej pani jest dla niego obcy, potrawy przez nią gotowane nie smakują jak u mamy, do tego babcia na siłę usiłuje namówić go do rozmowy. Z pomocą przychodzą Oskarowi rzeczy – a szczególnie pewien magiczny telefon…

„W oczach babci to nic innego jak zwykłe odpadki”

Konwencja magicznych przedmiotów jest dobrze znana młodym czytelnikom – wystarczy tu przytoczyć przykład wielkiej popularności serii Magiczne drzewo. Oskar i rzeczy to książka, w której zwykły drewniany telefon posiada potężne właściwości. Chłopiec może dzięki niemu porozumiewać się z innymi przedmiotami, znajdującymi się w domu jego babci – jednakże przedmioty te pozostają niejako w swoim naturalnym środowisku (filiżanka mieszka w kredensie, a konewkę znajdziecie w ogrodzie).

Autor książki, Andrus Kivirähk uczy dzieci patrzenia na to, co ich otacza z wyobraźnią – miotła jest daleką krewną szczoteczki do zębów, a krzesło znajduje wspólny język z toaletą.

Opowieść o więzi

Oskar i rzeczy porusza bardzo dużo ważnych wątków na trwale wpisanych w literaturę dziecięcą: chłopiec uczy się troszczyć o przyjaciół, radzić sobie z tęsknotą za rodzicami czy nawiązywać relację ze starszymi osobami, z którymi pozornie nie potrafi znaleźć wspólnych tematów. Historia Andrusa Kivirähka to pewnego rodzaju uniwersalna opowieść, skłaniająca do myślenia czytelników niezależnie od wieku.

Lustrzane inspiracje

Oskar proszony jest przez rozmaite rzeczy o pomoc. Przestawia cukierniczkę, żeby mogła swobodnie rozmawiać z filiżanką; szuka fragmentu konewki, który się zagubił; zabiera znudzone krzesło na wycieczkę. Fabuła Oskara i rzeczy to wręcz idealna inspiracja do bibliotecznych zabaw: zaproście dzieci, żeby wcieliły się w Oskara i spełniły kilka bibliotecznych próśb od książek. Mogą być one np. takie:

  • uporządkowanie półek;
  • podklejenie książki;
  • przestawienie egzemplarza włożonego złą stroną lub przygniecionego przez inne książki;
  • zmazanie gumką popisanych w książkach treści;
  • wyczyszczenie zabrudzonych egzemplarzy.

TYTUŁ: Oskar i rzeczy
AUTOR: Andrus Kivirähk
ILUSTRATOR: Anne Pikkov
TŁUMACZ: Anna Michalczuk-Podlecki
LICZBA STRON: 296
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska