spot_img

Praktyka uważności w bibliotece

Ja, joga i Ja, spokój. Księga uważności to dwa bardzo ładnie wydane tytuły Susan Verde, zachęcające dzieci do refleksji nad własnymi emocjami. Jak można wykorzystać je w bibliotece?

Wiem, co czuję

„Czasami martwię się tym, co może się zdarzyć”, „Czuję się mała w tym ogromnym świecie” – narratorami niewielkich książeczek autorstwa Susan Verde, zilustrowanych przez Petera H. Reynoldsa jest dwoje niezwykle mądrych, choć nieco pogubionych w natłoku codziennych bodźców zewnętrznych dzieci. Te dwie młode osoby są bardzo świadome własnych uczuć, potrafią je rozpoznać i starają się nad nimi zapanować. Książeczki Ja, joga i Ja, spokój. Księga uważności można nazwać swojego rodzaju przewodnikami-ćwiczeniami dla dzieci.

Zachęta do skupienia

Autorka kładzie nacisk na opowiadanie dzieciom o owej samoświadomości, na którą składają się „całkowite zaangażowanie w bieżącą chwilę, poświęcenie całej uwagi temu, czego doświadczamy (uczuciom, odczuciom naszego ciała, emocjom i otoczeniu)”. Dziecięcy narrator przekazuje tę lekcję w prostych, motywujących zdaniach. Poszczególne emocje przybliżają dzieciom bardzo klarowne i poetyckie porównania.

Praktyka uważności w bibliotece

Metafory przekłute w obraz

Uzupełnieniem tych motywacyjnych technik są doskonałe ilustracje, nadające treści tych książeczek nowy wymiar. Część rysunków oddaje to, co metaforycznie wyrażają słowa – np. gdy autorka pisze „świat kręci się prędko”, na ilustracji widzimy spiralę, na której narysowano masę codziennych obowiązków. Inne obrazki zachęcają do odpoczynku i relaksu – dziewczynka przyjmuje takie pozycje ciała (zaczerpnięte z jogi), które pozwalają jej się wyciszyć.

Ćwiczenie głośnego czytania

Dzięki swojej krótkiej formie teksty Verde doskonale nadają się do samodzielnego czytania – na stronie przeważnie znajduje się jedno zdanie, wplecione w nierozpraszające uwagi ilustracje. Litery są duże, czytelne i każde dziecko, które sięgnie po te książki bez trudu poradzi sobie z poznaniem ich treści.

 Lustrzane inspiracje

Ja, joga i Ja, spokój. Księga uważności to opowiadania idealne na biblioterapeutyczną lekcję – są krótkie, bardzo szybko można je odczytać w całości, nie wymagają znajomości od uczniów fabuły, potrzebnej do zrozumienia całości. Stanowią dobrą podstawę do rozmów z dziećmi o emocjach i do zajęć ruchowych, podczas których najmłodsi odprężą się. Zaproponowane przez Verde w posłowiu Ja, jogi pozycje często są praktykowane na lekcjach wychowania fizycznego (np. pozycja drzewa czy kwiatu) – bibliotekarz bez trudu je wykona, a dzieci w formie zabawy z chęcią powtórzą.

Praktyka uważności w bibliotece


TYTUŁ: Ja, joga; Ja, spokój. Księga uważności
AUTOR: Susan Verde
ILUSTRATOR: Peter H. Reynolds
TŁUMACZ: Iwona Mączka
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec