spot_img

Podróż z mapą książek

Seria Dwór, przeznaczona dla nastolatków jest interesującym cyklem z dreszczykiem, która zawiera ciekawy historyczny dodatek. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie pomysł na warsztaty rodem z tekstów Evelyne Brisou-Pellen. 

Początkowa ekscytacja

Na serię Dwór, autorstwa Evelyne Brisou-Pellen wydaną w Polsce nakładem wydawnictwa Widnokrąg składają się aktualnie dwa tytuły: Dwór. Liam i mapa wieczności oraz Dwór. Clea i wrota do świata duchów. Gdy zaczęłam czytać pierwszy tom serii, przez długi czas towarzyszyło mi uczucie ekscytacji i długo niegasnącej ciekawości. Główny bohater historii, Liam trafia do specyficznego sanatorium czy też ośrodka zdrowia, w którym ma dojść do siebie po przebytej chorobie nowotworowej. Owo miejsce – przypominające tytułowy dwór – jest co najmniej specyficzne…

„Niektóre rzeczy wydadzą się panu… Zresztą sam pan zobaczy”

Dwór wydaje się być placówką żywcem wyjętą z horroru. W tym dziwnym sanatorium nie ma prądu i nie dociera do niego korespondencja od osób z zewnątrz. Towarzystwo w nim przebywające przywodzi na myśl pacjentów szpitala psychiatrycznego. Wrażenia te potęguje sama okładka książki. Z drugiej strony dwór jest miejscem, w którym „[…] wszystko samo się czyści, nic się nie brudzi, nic się nie rwie”, a wymarzone śniadanie samo się materializuje przed kuracjuszem. Czytając poszczególne partie pierwszego tomu Dworu, co chwila zastanawiałam się, czym właściwie jest to miejsce. Scenerią dla przyszłych zbrodni? Ośrodkiem dla chorych psychicznie? Miejscem pod ścisłą obserwacją?

Kontynuacja historii

Nie chcąc zdradzać zbyt wiele z warstwy fabularnej, nie będę rozpisywać się nad treścią drugiego tomu. Zakończenie pierwszej części przynosi rozwiązanie tajemnicy Liama, pozostaje jednak wiele niewiadomych w kwestii funkcjonowania samego dworu. Kim są mieszkańcy jego podziemi? Skąd wzięły się tajemnicze schody? Evelyne Brisou-Pellen w książce Clea i wrota do świata duchów nie zwalnia tempa, przekierowując opowieść na nowe zasygnalizowane w pierwszym tomie wątki.

Interesująca kompilacja horroru i historii

Seria Dwór jest atrakcyjnym tytułem dla nastolatków: to klasyczna powieść grozy, przełamywana historycznymi tropami. Znajdziecie w niej wiele retrospekcji ważnych wydarzeń z historii Europy – są one tak zręcznie wplecione w historie Liama i towarzyszy, że młody czytelnik nie zauważa, że przy okazji poznaje fakty o żołnierzach Napoleona, maszerujących na Rosję czy o rewolucji francuskiej. Historia jest dodatkiem, który uatrakcyjnia fabułę opowieści Evelyne Brisou-Pellen.

Lustrzane inspiracje

Liam pomaga rozwiązać swoim towarzyszom tajemnice z przeszłości – korzystając z wiedzy przekazanej mu na temat klimatu i zwyczajów obowiązujących w danej epoce, przenosi się dzięki tytułowej mapie w wybrany okres historyczny. Zaproście dzieci/młodzież w podróż do świata historii książki.

  • Mapa miejsc – przygotujcie mapę świata, na której uczestnicy zajęć zaznaczą ważne dla historii książek miejsca, np. Mogucja – w której żył i pracował Gutenberg; Wenecja – jako ważny ośrodek renesansowego drukarstwa; Würzburg – miejsce założenia pierwszej niemieckiej fabryki maszyn drukarskich;
  • Głosy z przeszłości – nagrajcie dyktafonem (telefonem) krótkie charakterystyki poszczególnych okresów rozwoju historii książki. Otrzymane nagrania możecie łatwo zmienić w popularnych aplikacjach do modelowania głosów – w waszej bibliotece odezwą się „duchy” przeszłości, które opowiedzą dzieciom o rozwoju czytelnictwa.
  • „Duchy” mogą również zlecić uczestnikom zajęć wykonanie kilku prostych zadań. Chcecie nauczyć dzieci uporządkowywać księgozbiór według sygnatury? Nic trudnego! Nagrany głos ducha szybciej zmotywuje dzieci do działania niż nawet najbardziej uprzejme prośby pracowników biblioteki.

TYTUŁ SERII: Dwór
AUTOR: Evelyne Brisou-Pellen
TŁUMACZ: Przemysław Szczur
ILUSTRATOR: Marcin Surma
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2017 (t.1), 2018 (t. 2)

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska