spot_img

Plejada mistrzów awangardy

Macie wśród czytelników fanów polskiej prozy awangardowej XX wieku? Znacie pasjonatów powieści Gombrowicza, Kuśniewicza czy Buczkowskiego? Tłuczki to powieść idealna dla nich!

Osobliwy sopel

Dziwna to rodzina i dziwna narracja. Pierwsza scena powieści Katarzyny Wiśniewskiej, gdy główny bohater Tłuczków – Wincenty, architekt i konstruktor mostów – wpatruje się w sopel, przypominający mu męskie narządy rozrodcze, jest dla tej powieści bardzo wymowna. Stopniowo poznajemy historię nie najszczęśliwszej polskiej rodziny: żony trzymanej w ryzach przez powszechnie szanowanego pana domu; wnuków, uczestniczących w obowiązkowych, organizowanych przez dziadka górskich wycieczkach. Świat Tłuczków oparty jest na pogardzie wobec wszystkiego, co słabe oraz tyranii mężczyzny, przekonanego o swoich racjach i adekwatności jego jedynej słusznej wizji świata do rzeczywistości.

Absurdy rodem z filmu

Tłuczki to przede wszystkim ironiczna opowieść o polskiej rodzinie rodem z filmów Wojciecha Smarzowskiego. Perspektywa wszechogarniającego absurdu i fragmentaryczność, nielinearność tego tekstu – właściwie zlepku pozornie oderwanych od siebie scen –  przywołuje na myśl polską prozę awangardową XX wieku. Choć pozornie nic tu do siebie nie pasuje, to jednak szereg zdarzeń tworzy spójną wizję przedziwnie poplątanej rzeczywistości. Tłuczki są powieścią do przemyślenia, wariacją, którą warto zaproponować wprawnemu czytelnikowi, znającego konteksty polskiej literatury.

Lustrzane inspiracje

Warto co jakiś czas upowszechniać wiedzę o sylwetkach pisarzy, którzy zmienili oblicze polskiej literatury, takich jak m.in. Gombrowicz, Witkacy czy Conrad. Poniżej znajdziecie trzy proste patenty na przypominanie czytelnikom wizerunków znanych autorów:

  • warto zaprojektować samodzielnie biblioteczne zakładki do książek w prostych programach graficznych (np. Canva), na których zamieścicie ulubione/najbardziej znane cytaty tych autorów;
  • możecie przygotować biblioteczne memy czytelnicze z ulubionymi pisarzami;
  • ciekawym pomysłem jest również zeszłoroczny pomysł Bota Josepha, wprowadzony przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Bot Joseph rekomenduje najlepsze książki!


TYTUŁ: Tłuczki
AUTOR: Katarzyna Wiśniewska
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Nisza
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec