spot_img

Pieskie życie – książka z przesłaniem

Szorstkowłose, długowłose, teriery, owczarki, zaprzęgowe… Z pewnością są wśród waszych czytelników osoby, które kochają psy. Książka Joanny Sędzikowskiej to tytuł idealny dla nich.

Piękny i niezależny

Psy z piekła rodem. Zdobywca świata to właściwie książka, w której autorka postanowiła podzielić się z innymi swoim doświadczeniem posiadania psa. Jej bohaterem jest jednak pupil specyficzny – malamut alaskański, przedstawiciel rasy trudnej do opanowania, pięknej i niezależnej. Raptor – czworonożny członek rodziny Sędzikowskiej – odkąd pojawił się w życiu autorki, nieźle w nim namieszał.

„Będzie spał w kuchni”

Sędzikowska rozpoczyna swoją opowieść w momencie, gdy dopiero rozważała adopcję psa. Na tę historię składają się błahe elementy z nich wspólnego życia: pierwsza noc po przyjeździe pieska, jego mniej lub bardziej udane szkolenia, interakcje z innymi psami, wspólne wyjazdy, urodziny i niespodziewane wypadki. Autorka konfrontuje się z rzeczywistością, która zweryfikowała jej wyobrażenia o posiadaniu psa.

Pieskie życie – książka z przesłaniem

Raptor – pies-katastrofa

Psy z piekła rodem są napisane bardzo lekkim językiem – to nie jest podręcznik do wychowania psów, a opowieść o pasji posiadania czworonoga. Najbardziej w moje gusta czytelnicze trafiła Sędzikowska opisami niezliczonej ilości wpadek i tarapatów, w które wpakowała ją miłość do Raptora. To właśnie owe wpadki rozbawią nawet tych czytelników,  którzy za zwierzętami nieszczególnie przepadają. Zdobywca świata momentami także wzrusza – więź powstała między Raptorem, a jego właścicielką jest dwustronna i, jak można przeczytać, niejednokrotnie prowadzi do wielkich poświęceń.

Lustrzane inspiracje

Publikacja Joanny Sędzikowskiej jest książką, która mówi o mądrym traktowaniu zwierząt (m.in. opowieść o suczce, Ince). Należy przypominać i uświadamiać ludziom wokół nas konieczność przemyślanej adopcji – w tym kontekście warto zwrócić uwagę na posłowie książki Fundacji Adopcji Malamutów. Warto rozmawiając z młodzieżą, pokazać jej między innymi stronę tej fundacji – na której znajduje się wiele interesujących materiałów (zachęcam do zerknięcia do czytelni oraz do zakładki procedury, gdzie krok po kroku opisano, jak postępować w przypadku zagubienia psa czy chęci oddania go do adopcji).

Pieskie życie – książka z przesłaniem


TYTUŁ: Psy z piekła rodem. Zdobywca świata
AUTOR: Joanna Sędzikowska
LICZBA STRON: 320
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec