spot_img

O manipulacji z młodzieżą

Gdy ogień gaśnie autorstwa Willa Hilla jest nagrodzoną licznymi wyróżnieniami powieścią dla nastolatków. Jakie ważne wątki porusza? Dlaczego warto rozmawiać o niej z młodymi osobami?

„Witaj w Świętym Kościele Legionu Pana”

Główną bohaterką powieści jest Moonbeam, nastolatka, która przez wiele lat była członkiem zamkniętej wspólnoty Świętego Kościołu Legionu Pana. Funkcjonowała ona według zasad Pierwszej Proklacji, zakładającej „jasno, że Ziemskie Królestwo dzieli się na świętą domenę Legionu Pana i świat Na Zewnątrz. Na tych, którzy kroczą Ścieżką Prawdy, i na Sługi Węża”. Fabuła książki rozpoczyna się w momencie, gdy dziewczyna przebywa na obserwacji w ośrodku zdrowia, a psychoterapeuta uporczywie usiłuje wydobyć z Moonbeam informacje na temat wydarzeń, które doprowadziły nastolatkę na skraj załamania.

Zakłamanie, manipulacja i niskie instynkty

Will Hill proponuje młodemu odbiorcy lekturę równie ciekawą, co nieoczywistą. Głównym wątkiem powieści jest oczywiście funkcjonowanie sekty, mechanizmy rządzące jej przedstawicielami oraz nadużycia władzy. Istotne dla tej opowieści będą: proces dochodzenia przez główną bohaterkę do prawdy o zatrważającym zakłamaniu sekty i instynkty, kierujących jej założycielami.

O manipulacji z młodzieżą

Temat (nie)ciekawy

Wydawać by się mogło, że tematyka indoktrynacji, sekt czy manipulacji nie zaciekawi nastoletnich czytelników – a jednak: Gdy ogień gaśnie jest książką, w której przedstawiono ważne problemy w sposób nieprzytłaczający odbiorcy.

Akcja powieści Hilla jest dynamiczna, a podział przedtem-potem (dzielący fabularne zdarzenia na te z okresu funkcjonowania sekty oraz czas pobytu Moonbeam w ośrodku zdrowia) sprawia, że czytelnik oczekuje z niecierpliwością niedopowiedzianych wydarzeń.

Nastolatkowie, które postanowią przeczytać Gdy ogień gaśnie, nie będą narzekać na nieinteresującą lekturę i przy okazji poznają rzeczywistość, o której nie mieli dotychczas pojęcia (powieść inspirowana jest, jak pisze w zakończeniu Hill, prawdziwymi wydarzeniami znanymi jako „oblężenie w Waco” z 1993 r.).

Lustrzane inspiracje

Choć powieść Gdy ogień gaśnie osadzona jest w realiach Stanów Zjednoczonych, to również dla polskich nastolatków i nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy ta książka może stać się dobrym materiałem do wartościowych rozmów. Powieść Hilla będzie stanowiła świetne uzupełnienie szkolnych lektur poświęconych wolności jednostki i nadużyciom władzy – można śmiało czytać ją np. w kontekście Orwellowskiego Roku 1974. Warto także zainspirować dwunastoma tematami do dyskusji, zamieszczonymi na końcu publikacji.

O manipulacji z młodzieżą


TYTUŁ: Gdy ogień gaśnie
AUTOR: Will Hill
TŁUMACZ: Mateusz Rylski-Bożek
LICZBA STRON: 520
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec