spot_img

Niezapominajka – moc słów i obrazów

Niezapominajka to wyjątkowo wzruszający tytuł dla dzieci, pokazujący słowem i obrazami potężną moc miłości i rodziny. W Lustrzanych inspiracjach propozycja podjęcia współpracy z okolicznymi domami opieki.

„… najukochańsza i najmądrzejsza na świecie”

Bohaterką książki Agnieszki Świętek jest urocza, jasnowłosa dziewczynka, która dzieli się z czytelnikiem wspomnieniami o swojej babci. Opowiada o tym, jak babcia pokazywała jej świat: uczyła nazywać ptaki i liście, wypiekać ciasteczka i wyszywać. Niestety, w ostatnim czasie objawy choroby babci nasiliły się…

„Tylko mnie nigdy nie zapomnij, proszę ”

Niezapominajka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pomimo niewielkiej ilości tekstu – na stronie przeważnie znajdują się jedno-dwa zdania – przekaz tej niepozornej książeczki jest niezwykle silny. Choroba Alzheimera widziana oczami dziecka jest tematem rzadko podejmowanym w literaturze dla najmłodszych czytelnikiem – gratuluję autorce odwagi i delikatności w przedstawieniu tego motywu.

Niezapominajka

Potęga ilustracji

Wrażenia potęgują ilustracje wspólnych chwil dziewczynki i babci – na początkowych obrazkach (sprzed choroby starszej pani) babcia objaśnia jej otaczający świat przytłaczający narratorkę feerią barw, smaków i kolorów. Stopniowo rzeczywistość wokół wycisza się i gdy dziewczynka przejmuje rolę przewodnika, świat wokół ma już tylko kolor symbolicznej niezapominajki.

Lustrzane inspiracje

Warto po głośnej lekturze Niezapominajki przygotować z dziećmi dowolną pracę plastyczną – jedną, dużą wspólną przygotowaną przez wszystkich uczestników zajęć lub wiele samodzielnych – o wybranym temacie (mogą być nawet tytułowe kwiaty) i przekazać ją/je podopiecznym okolicznych domów opieki. Ten drobny a wielki – gest sprawi rezydentom takich miejsc ogromną radość. Warto także pomyśleć o nawiązaniu stałej współpracy pomiędzy biblioteką, a tego typu placówką.


TYTUŁ: Niezapominajka
AUTOR: Agnieszka Świętek
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska