spot_img

Literackie biografie, czyli sposób na młodzież

Dziecko w czasie to naszpikowana emocjami, niełatwa i ambitna opowieść o fikcyjnej postaci popularnego autora książek dla dzieci, na którego życiorysie odbił się rodzinny dramat. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie pomysły na zainteresowanie młodzieży literackimi biografiami.

Dzień, w którym runęło szczęście

Stephen Lewis miał szczęśliwe, ułożone życie rodzinne i pracę, dzięki której czuł się spełniony. Gdy wybrał się wraz z trzyletnią córką, Katie na zakupy do położonego w okolicy supermarketu, nie spodziewał się, że budowana przez niego perfekcyjna konstrukcja zawali się w ułamku sekundy. Wystarczył moment nieuwagi, by dziecko Stephena zostało porwane – mężczyzna od niemal trzech lat nieustannie próbuje zrekonstruować minione wydarzenia.

„Chcę Cię mieć z powrotem”

Dziecko w czasie to przede wszystkim opis wewnętrznej przemiany człowieka kompletnie zdruzgotanego. Relacje Stephena z żoną ulegają zniszczeniu, mężczyzna przestaje utrzymywać kontakt z innymi ludźmi – regularnie stawia się natomiast na obradach komisji do spraw czytelnictwa, które odbywają się w parlamencie. I tak narracja dotycząca czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-7 lat przeplata się w powieści ze wspomnieniami głównego bohatera – jego wizjami, obsesjami i rozważaniami na temat małej Katie. Stephen jest człowiekiem na skraju załamania, który bezskutecznie usiłuje utrzymać pion.

Emocjonalne zaangażowanie

Ian McEwan stworzył powieść, w której przedstawił swoiste studium wychodzenia z nieprzepracowanej żałoby czy też tęsknoty. Obsesje głównego bohatera przeplatające się z poszukiwaniem naukowych wytłumaczeń dla owej chwili nieuwagi i przelatujących Stephenowi przez palce kolejnych dni bez Katie dostarczają odbiorcy wielu tematów do przemyśleń. Dziecko w czasie z uwagi na ową mieszaninę rozmaitych wątków nie jest lekturą łatwą i wymaga od czytelnika pewnego rodzaju emocjonalnego zaangażowania.

Lustrzane inspiracje

Jak zainteresować młodzież literaturą? Charyzmatyczna postać autora często bywa wystarczającym powodem, by zdecydować się na rozpoczęcie literackiej przygody. Poniżej znajdziecie dwa pomysły, jakie obszary warto poruszyć z młodymi ludźmi.

  • „Jak Cię widzą, tak cię piszą. Facebook i inne dodatki” – zaproście młodzież na lekcję biblioteczną poświęconą profilom społecznościowym pisarzy. Sprawdźcie, co zamieszczają na swoich kontach popularni twórcy, jakie informacje o sobie publikują. Portale społecznościowe są dla artystów doskonałym sposobem na dawkowanie odbiorcom wiedzy o nich samych.
  • Kilka lat temu ukazała się świetna publikacja Co czytali sobie, kiedy byli mali? – zainspirujcie się tytułowym pomysłem i zachęćcie uczestników zajęć do poszukiwania informacji o autorach, którzy byli idolami współczesnych pisarzy. Wyciągnijcie te powieści z półki i podpiszcie np. Władcę pierścieni – „ulubiona książka G.R.R. Martina”.

TYTUŁ: Dziecko w czasie
AUTOR: Ian McEwan
TŁUMACZ: Marek Fedyszak
LICZBA STRON: 272
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska