spot_img

6 książek na cały rok szkolny

Jak uprzyjemnić dzieciom powrót do czytelniczych nawyków? Poniżej znajdziecie krótki przegląd sześciu tytułów, które nie zmęczą młodych czytelników. To jednocześnie polecenie książek, które warto mieć w zasobach bibliotek szkolnych i które można wykorzystać podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Szkolne kompleksy – Jane, lis i ja

Pięknie wydany, graficznie dopracowany, mądry i wartościowy tytuł dla młodzieży. Helene jest prześladowana przez szkolne dręczycielki. Ucieczką dla niej jest powieść Charlotty Bronte Dziwne losy Jane Eyre. Gdy nauczycielka klasy Helene informuje uczniów, że wyjeżdżają na leśny obóz językowy, dziewczynka jest przerażona. Jak powstrzymać klasowe koleżanki przed nieustannymi szyderstwami? Jak poradzić sobie w przykrej rzeczywistości?

6 książek na cały rok szkolny

Niespodziewanie świat Helene nabiera nowych barw… Arsenault z niezwykłym wyczuciem nazywa trudne emocje towarzyszące nastolatce, Britt z kolei fantastycznie za pomocą ilustratorskiej kreski oddaje stany ducha dziewczynki. Idealny, głęboki tytuł do biblioterapii w starszych klasach.

TYTUŁ: Jane, lis i ja
AUTOR: Isabelle Arsenault
ILUSTRATOR: Fanny Britt
LICZBA STRON: 100
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
ROK WYDANIA: 2018

6 książek na cały rok szkolny


Szkoła na wesoło – Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel

Blanka, Bernard i Bajorek to jedyni uczniowie, którzy nie wybrali się na szkolną wycieczkę. Dotychczas niechętnie ze sobą rozmawiali, a tymczasem czeka na nich cały dzień wspólnych lekcji z młodziutką praktykantką… Gdy zamiast studentki na lekcje przychodzi „przypakowany dryblas w ciemnych okularach założonych na łysą glacę” i zaczyna się podejrzanie zachowywać, ta trójka zawiązuje niepisaną koalicję i jednoczy siły, by dowiedzieć się w czym rzecz.

6 książek na cały rok szkolny

Trefny nauczyciel to lektura niewymagająca, którą śmiało można polecić niezaprawionym w czytelniczych bojach dzieciom. Zarawska przy okazji zgrabnie eksponuje fakt, że nieoczekiwany towarzysz z ławki może okazać się najlepszym przyjacielem.

TYTUŁ: Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel
AUTOR: Patrycja Zarawska
LICZBA STRON: 96
WYDAWNICTWO: Wilga
ROK WYDANIA: 2018

6 książek na cały rok szkolny


Szkoła na poważnie – Afera nie z tej ziemi

Trzeci tytuł w serii Bulbes i Hania Papierek (znajomość poprzednich tytułów nie jest konieczna). Tym razem Onichimowska pokazuje najmłodszym, że nie każda dziecięca relacja jest dobra i nie warto się na nią godzić. Boleśnie o tej prawdzie przekonuje się główny bohater książki, chłopiec o imieniu Bulbes. Hania, jego najlepsza koleżanka zaczyna kraść sklepowe batoniki, a co więcej namawia kolegę do tego, żeby zabrał dla niej naszyjnik mamy. Czy Bulbes ulegnie namowom przyjaciółki? Dlaczego Hania kradnie?

6 książek na cały rok szkolny

Afera nie z tej ziemi to przede wszystkim książka, której narratorka nikogo nie ocenia. Onichimowska nie boi się podjąć problemu, który często jest w szkołach obecny i przemilczany. Autorka z jednej strony pisze o manipulacji i granicach własnej wolności, z drugiej nie waha się pokazać trudnych emocji targających dziewczynką. Całość dopełniają charakterystyczne, niesztampowe ilustracje Oli Woldańskiej-Płocińskiej, doskonale wpisujące się w klimat książki. Afera nie z tej ziemi to bardzo dobry tytuł dla nauczycieli i dzieci.

TYTUŁ: Afera nie z tej ziemi
AUTOR: Anna Onichimowska
ILUSTRATOR: Ola Woldańska-Płocińska
LICZBA STRON: 48
WYDAWNICTWO: Ezop
ROK WYDANIA: 2018


Szkolne projekty – Projekt Breslau

Gdy nauczyciele zasypują dzieci zadaniami, do których dochodzi tzw. praca w grupach – wymagająca wspólnego, pozalekcyjnego spotkania, uczniowie raczej nie krzyczą z entuzjazmu. Projekt Breslau to opowieść o tym, jak kilku młodych ludzi z własnej woli postanowiło zagłębić się w historię Wrocławia sprzed 1945 r. Gdy nastolatkowie przypadkiem odkryli szkolny kamerlik, nie spodziewali się, że znajdą tam coś wartościowego. A jednak…  odnaleziony pamiętnik młodego chłopaka, prowadzony po zakończeniu II wojny światowej zainspirował grupę gimnazjalistów do rozpoczęcia własnych poszukiwań.

6 książek na cały rok szkolny

Tekst Zarębskiej jest fenomenalną zachętą do szukania śladów historii w współczesnej rzeczywistości. Autorka, pokazując perypetie na wskroś współczesnych nastolatków, przedstawia odbiorcom wycinki przeszłości miasta, sylwetki ludzi, którzy w nim żyli i ich tradycje. Jednocześnie Zarębska uczy młodzież pewnej dozy wrażliwości na cierpienie – opisy nocy kryształowej oraz powojennej rzeczywistości są do głębi wstrząsające.

TYTUŁ: Projekt Breslau
AUTOR: Magdalena Zarębska
LICZBA STRON: 316
WYDAWNICTWO: Bis
ROK WYDANIA: 2016


Szkolne początki – Dziura w gazecie

Tolek, Karol i Kajto to trzech szkolnych kumpli – chłopcy są jeszcze na etapie edukacji wczesnoszkolnej, a już zdążyli sporo nawywijać. Ich pomysły przyprawiają o zawrót głowy starszych i klasowe koleżanki: podczas pierwszego samodzielnego powrotu ze szkoły chłopcy uciekają do sklepu papierniczego; podrywają dziewczyny, biją się, kłócą i widowiskowo godzą.

6 książek na cały rok szkolny

Anita Głowińska idealnie oddaje szkolną rzeczywistość: dynamiczną, pełną śmiechu, kłótni, zawirowań. Dużo w niej śmiechu, psot i figli, szalone pomysły (m.in. czołg z kartonowych pudeł), ale znajdziecie tu także ważne rozmowy (jedna z dziewczynek w klasie chłopców nie chodzi na lekcje religii), potrzebę otrzymania wsparcia dorosłych i zaimponowania kolegom. To wszystko utrzymane jest w niezwykle lekkim tonie. Książka nominowana do XXV Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.

TYTUŁ: Dziura w gazecie
AUTOR: Anita Głowińska
LICZBA STRON: 128
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2017

6 książek na cały rok szkolny


Szkolne pisanie – Pate pisze bloga

Wyjątkowo zabawny pamiętnik chłopca, którego w wakacje odwiedził dawno niewidziany wuj. Nauczyciel zlecił tytułowemu bohaterowi regularne prowadzenie codziennych zapisków w zeszycie. Tymczasem chłopiec, podążając za radą kolegi, postanowił na bieżąco relacjonować przebieg swojej letniej przerwy od szkoły w Internecie. Gdy do domu Pate’a przybywa wujek Stuś, nagle wszystko staje na głowie: chłopiec przystraja mu łóżko trawą, myje okulary pastą do zębów, a do kubka wlewa wujowi żabi skrzek. A to wszystko dzieje się całkiem przypadkowo…

6 książek na cały rok szkolny

Książka, której autorem jest Timo Parvela, wywołuje na ustach młodych odbiorców niekończący się uśmiech: jest lekka, przyjemna, niewymagająca. Choć to rozrywka w czystej formie, powieść Pate pisze bloga utrzymana jest na wysokim literacko poziomie: w tekście pełno jest komizmów językowych – warto w tym kontekście podkreślić rolę tłumaczki, która stanęła na wysokości zadania. Forma graficzna książki – przypominająca bloga – ułatwia najmłodszym, samodzielnym czytelnikom lekturowe zmagania.

TYTUŁ: Pate pisze bloga
AUTOR: Timo Parvela
TŁUMACZ: Iwona Kiuru
ILUSTRATOR: Pasi Pitkänen
LICZBA STRON: 96
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2018


Lustrzane inspiracje

Każdy z zaproponowanych przeze mnie tytułów może zainspirować was do organizacji bibliotecznych zajęć. Zaproponujcie dzieciom szkolne blogowanie, biblioterapeutyczne warsztaty poświęcone wyrażaniu złości, zachęćcie do odkrywania śladów historii szkoły czy przygotujcie skrzynkę, do której dzieci będą mogły wrzucać karteczki z nurtującymi ich problemami. Polecone przeze mnie lektury warto mieć w zasobach bibliotek szkolnych.

6 książek na cały rok szkolny

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec