spot_img

100 zagadkowych zadań, czyli wiedza na wesoło

Zagadki i ciekawostki o zwierzętach czy przyrodzie to jeden z często powtarzających się pomysłów na zajęcie dziecięcego czasu. 100 głupich pytań dla bystrzaków jest tytułem, który bawi, popularyzuje wiedzę i przy okazji dostarcza pomysłów na zabawę.

Spragnione wiedzy umysły

100 głupich pytań dla bystrzaków autorstwa Stéphane Frattini stanowi zbiór tytułowych zagwozdek, które nękają młode umysły. Wśród nurtujących kwestii, zapisanych przez autora, a wyrażanych przez wielu dziecięcych i starszych odbiorców znajdą się następujące zagadki:

  • Dlaczego mamy pięć palców, a nie siedem?
  • Czemu nie możemy połaskotać siebie samych?
  • Dlaczego w czasie kichania zamykamy oczy?

100 zagadkowych zadań

Z życia wzięte

Pytania zamieszczone w zbiorze Frattiniego są przede wszystkim z życia wzięte: autor porusza te wątpliwości, na które uważni mali obserwatorzy często zwracają uwagę. Przeważnie odpowiedź na jedno pytanie zajmuje pisarzowi stronę – oprócz zabawnej ilustracji, wydawca zamieścił zwykle trzy-cztery akapity, na których bardzo klarownie tłumaczy dane zjawisko czy sytuację.

Rzeczowo i z humorem

Wyjaśnienia są rzeczowe, łatwe w odbiorze i jednocześnie podszyte dużą dozą humoru. Frattini, odpowiadając na przykład na pytanie, dlaczego czekolada smakuje lepiej niż warzywa, nie zanudza małego czytelnika pouczeniami o wyższości witamin nad walorami smakowymi, ale rzeczowo odpowiada na pytanie, a przy okazji żartuje.

Lustrzane inspiracje

Książka 100 głupich pytań dla bystrzaków niewątpliwie zachęca do pogłębiania wiedzy o otaczającym świecie. Do z zadanych każdego z pytań oprócz krótkiej odpowiedzi, warto przygotować proste zadanie. Połączcie głośną lekturę książki z zabawą – dzieci mogą wylosować pytanie, wysłuchać wyjaśnienia, a następnie w formie zabawy wykonać wylosowane zadanie. Oto kilka propozycji zabaw do poszczególnych pytań:

  • Dlaczego Anglicy mierzą wszystko w stopach i calach? – zadanie – zabawny metr: przygotujcie własną miarkę, którą będziecie mierzyć odległości. Jak ją nazwiecie?
  • Dlaczego mamy pięć palców, a nie siedem?– spróbuj wykorzystując wyłącznie cztery palce wykonać wskazaną przez sąsiada czynność.
  • Dlaczego Francuzi nazywają piosenkę tubą? – wspólnie zaśpiewajcie hit lub ulubioną piosenkę.

100 zagadkowych zadań


TYTUŁ: 100 głupich pytań dla bystrzaków
AUTOR: Stéphane Frattini
TŁUMACZ: Natalia Sikora
ILUSTRACJE: Robert
LICZBA STRON: 208
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec