spot_img

Współczesny kopciuszek (nie) tylko dla chłopców

Klasyczne baśnie takie jak Słowik, Kopciuszek czy Nowe szaty cesarza często poznawane są przez dzieci dopiero na pierwszym etapie szkolnej edukacji. Tomek mechanik to alternatywna wersja opowieści o poszukiwaczce zaginionego buta dla młodszych dzieci. Warto zainspirować się nią, organizując popularne w bibliotekach Noce z Andersenem.

Baśń (nie) tylko dla chłopców

W opowieści Geoffroya de Pennarta postać Kopciuszka (znaną z adaptacji m.in. Charlesa Perraulta czy braci Grimm) zastępuje równie okopcony piesek Smarowóz. W roli starszych sióstr autor osadził dwa wyśmiewne wilczki bliźniaki, a marzenie o księciu z bajki zastąpił pragnieniem międzynarodowej sławy. Choć Tomek jest specjalistą w swoim fachu – pracuje w warsztacie, którego właścicielami byli jego zmarli rodzice – to prawni opiekunowie Smarowoza nieustannie go wyzyskują. Mechanik postanawia pierwszy raz w życiu zrobić coś dla siebie: wziąć udział w castingu do chóru Lady Wavy. Jak to w klasycznych baśniach bywa, znajdzie sprzymierzeńców oraz tych, którzy postanowią mu wygraną udaremnić…

Współczesny kopciuszek (nie) tylko dla chłopców

Dla małych fanów motoryzacji

Tomek mechanik jest dokładnym odbiciem Perraultowskiej opowieści. Nie ma tu przekłamań i udziwnień wobec pierwowzoru baśni. Ciekawym pomysłem jest natomiast obsadzenie w roli głównych bohaterów wilków: postaci, które kojarzą się raczej z czarnymi charakterami (dobra wróżka – sędzina – jest wilczycą). Brak w tej opowieści zaskoczeń: znajdziecie tu za to pochwałę dobrego serca, ciężkiej pracy i (jak łatwo się domyśleć) szczęśliwy finał. Jeżeli szukacie historii z happy endem dla małych, przedszkolnych fanów motoryzacji, to Tomek mechanik jest pozycją wartą polecenia.

Lustrzane inspiracje

Książka Geoffroya de Pennarta pokazuje uniwersalizm historii klasyków baśni i inspiruje do wspólnego tworzenia prostych, współczesnych wariantów tych opowieści. Zaproście dzieci na zajęcia/Noc z Andersenem, podczas których będą komponować własne Andersenowskie reinterpretacje.

  • Odczytajcie dzieciom wybrane baśnie i zachęćcie do wykorzystania popularnych baśniowych motywów do napisania alternatywnych historii.
  • Zaproponujcie im kilka pomysłów: pingwiny mogą zastąpić bohaterów Królowej śniegu, Słonica niech spróbuje się wyspać się na ziarnku grochu, a Chihuahua może wcielić się w rolę Calineczki.
  • Fantazja dzieci jest nieograniczona – pozwalając im na samodzielną twórczość, rozbudzicie ją, a jednocześnie zapoznacie najmłodszych z klasykami baśni. Warto pomyśleć także o organizacji konkursu na Andersenowskie reinterpretacje.

TYTUŁ: Tomek mechanik
AUTOR: Geoffroy de Pennart
TŁUMACZ: Maria Skowrońska
LICZBA STRON: 40
WYDAWNICTWO: Muchomor
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec