spot_img

Włoski klimat w bibliotece

Biblioteka – miejscem rodem ze słonecznej Italii? Nic trudnego! Zapraszam do lektury recenzji młodzieżowej powieści Love & gelato i zorganizowania klimatycznego, włoskiego spotkania!

Letnia namiętność?

Po tytule Love & gelato, zapisanym na nieco cukierkowej okładce spodziewałam się przede wszystkim letniego romansu w tonacji znanej z filmów Mamma Mia! Autorka książki – Jenna Evans Welch – ku mojemu zaskoczeniu wyciągnęła z popularnego motywu sielskich, włoskich wakacji znacznie więcej.

Przykry początek

Już od pierwszych wersów akcja powieści rozwija się naprawdę dynamicznie: nastoletnia Lina dowiaduje się, że samotnie wychowująca ją matka wkrótce umrze. Zgodnie z ostatnią wolą matki, nastolatka ma po pogrzebie wyjechać do Włoch, do Howarda – rzekomo „najlepszego człowieka na świecie”. Kilka dni po uroczystościach funeralnych babka wyjaśnia Linie, że Howard tak naprawdę jest jej ojcem. Dlaczego nastolatka dowiaduje się o tym tak późno?  Jaka była prawdziwa historia relacji jej matki z Howardem?

Włoski klimat w bibliotece

Upiorna Toskania

Welch zaskoczyła mnie kilkukrotnie. Dom Howarda nie jest klasycznym toskańskim mieszkankiem, usytuowanym w sielskiej scenerii, którą kojarzymy z filmów Listy do Julii czy Życie jest piękne. Z pokoju, który zajmuje Lina widoczne jest kilkanaście grobów żołnierzy – ba właściwie cały dom jest częścią cmentarza. Te niezbyt przyjazne okoliczności przyrody autorka okrasza dużą dawką humoru – znajdziecie tu wiele drobnych przytyków dotyczącej specyficznej natury mieszkańców Italii, niemałą dawkę opisów bajecznych włoskich zabytków (m.in. florenckiej Duomo czy Ponte Vecchio).

Mimochodem autorka przemyca do fabuły powieści także trudne emocje – Lina wciąż musi pogodzić się ze stratą matki. To wszystko – zaskoczenie, humor, przepiękne zabytki i sztuka przepracowania żałoby – tworzą naprawdę zgrabną całość, którą warto polecać zarówno młodzieży, jak i dorosłym.

Lustrzane inspiracje

Nie sposób nie zainspirować się toskańskim nastrojem tej powieści. Zorganizujcie włoskie spotkanie (dzień/ tydzień/wieczór) w bibliotece. Możecie:

  • zaprosić szefa lokalnej restauracji/pizzerii i poprosić go, aby opowiedział o tajnikach włoskiej kuchni/pizzy;
  • przygotować włoską muzykę – zaproponujcie uczestnikom spotkania karaoke;
  • zorganizujcie konkurs np. „Włochy w obiektywie”;
  • przygotujcie dla dzieci krótką lekcję, w takcie której poznają podstawowe włoskie zwroty;
  • zaproście maluchy do wykonania włoskich masek.

Włoski klimat w bibliotece


TYTUŁ: Love & gelato
AUTOR: Jenna Evans Welch
TŁUMACZ: Donata Olejnik
LICZBA STRON: 328
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Dolnośląskie
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec