spot_img

Warsztaty Herbertowskie – I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej

Podczas inauguracji I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich zapowiedziano powstanie nowej instytucji podległej pod MKiDN jaką ma być Instytut Literatury. Podczas uroczystości wicepremier wręczył również medale Gloria Artis w dziedzinie literatury.

Instytut Literatury

W sobotę, 22 września, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się inauguracja I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich. Minister Kultury zapowiedział również utworzenie Instytutu Literatury.

– Działalność Instytutu Literatury uzupełni pracę istniejących już placówek ministerialnych, jak Instytut Książki i Państwowy Instytut Wydawniczy, i stanie się częścią państwowego mecenatu nad kulturą. Ten szeroko zakrojony projekt ma ogromny walor edukacyjny i ma umożliwić wszystkim zainteresowanym dostęp do najnowszej wartościowej literatury. Jego celem jest zapoznanie z nowymi formami literackimi, współczesnymi konwencjami oraz wartościowymi innowacjami – zaznaczył prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gloria Artis w dziedzinie literatury

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył w tym dniu również medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie literatury dla 22 wybitnych literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został Jan Polkowski – wybitny poeta, pisarz i wydawca o pięknej karcie opozycyjnej, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy literackiej. Natomiast listę osób, które otrzymały srebrny i brązowy medal Gloria Artis można zobaczyć na stronie internatowej ministerstwa.

Warsztaty Herbertowskie – I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej

Początek Kongresu

Tradycja warsztatów Herbertowskich sięga piętnastu lat. W tym roku odbywają się one w charakterze międzynarodowym inaugurując Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej. Na uczestników do 26 września br. czeka mnóstwo spotkań ze współczesną poezją, referatów związanych z poezją światową i sztukami wizualnymi.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim zgromadzeni wysłuchali wierszy Jana Polkowskiego z najnowszego tomu, ale nie zabrakło również jego wierszy w tłumaczeniu na język rosyjski. W programie uroczystości przewidziano również czytanie poezji Herberta i Miłosza. Dużą uwagę uczestników zwrócił występ Beaty Paluch-Zaryckiej, która recytowała wiersz „Powiedz miłości: już czas” przy dźwiękach santury.

Warsztaty Herbertowskie – I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej