spot_img

Tabu w bibliotece

Za mną lektura trzech wyjątkowych opowieści: książek ambitnych, których autorzy w wyrafinowany sposób wżynają się w pamięć odbiorców swoimi tekstami. Poznajcie trzy teksty, które zachęcają do rozmów o tabu.

Niszowe teksty, ważne tematy

Wydawnictwo Pauza – założone w 2017 roku – ma na swoim koncie pięć tytułów. Trzy z nich – Legenda o samobójstwie Davida Vanna, Nasz chłopak Daniela Magariela oraz Historia przemocy Édouarda Loisa – to teksty traktujące o przytłaczających relacjach, gorzkiej rzeczywistości i próbach wydostania się z niej. To lektury, do których trzeba dorosnąć i na których zrozumienie potrzeba czasu i skupienia. Choć każda z nich przedstawia zupełnie inną historię, czytając je, można odnieść wrażenie, że są to trzy warianty jednej opowieści: próby zdefiniowania cierpienia człowieka, zanegowania go i wyzwolenia się z jego oków.

Tabu w bibliotece

Uciec i zostać

David Vann opowiada o dorastającym chłopcu, który musi się zmierzyć z traumą po samobójstwie ojca. To brzemię wywiera wpływ na rożne obszary psychiki bohatera – surowa narracja tuszuje to cierpienie. Autor Naszego chłopaka opisuje losy dwójki braci wychowywanych w patologicznej rodzinie – nastolatkowie starają się udowodnić ojcu, który jest bardziej „jego”, a jednocześnie chcą bezskutecznie wyrwać się z zaklętego kręgu. Historia przemocy z kolei jest relacją młodego mężczyzny po doświadczeniu aktu fizycznej i słownej agresji. Bohater Loisa usiłuje to wydarzenie przepracować, jednocześnie wciąż je rozdrapując.

Tabu w bibliotece

Wszystko albo nic

Legenda o samobójstwie, Nasz chłopak oraz Historia przemocy to książki z wyższej półki – to literatura-wyzwanie, któremu nie każdy czytelnik da radę podołać. Trzeba wiele samozaparcia, aby w pełni skoncentrować się na tych tytułach – choć nie są to duże objętościowo formy, to wymagają czytania całym sobą; nie wrócicie do nich z doskoku pomiędzy praniem i kawą. Albo tytuły Vanna, Magariela i Loisa zaakceptujecie w stu procentach – i wtedy zapamiętacie je na wiele lat, bo dawka narzucających się wyobraźni treści i obrazów jest w tych książkach naprawdę ogromna – albo odrzucicie je raz na zawsze i z westchnieniem ulgi wrócicie do lekkiej obyczajowej, kryminalnej czy sensacyjnej literatury.

Lustrzane inspiracje

Zaprezentowane książki idealnie sprawdzą się podczas rozmów w Dyskusyjnych Klubach Książki. Poruszane w nich tematy, motywy, obrazy i wydarzenia niebezpiecznie ocierają się o granice tabu. Zorganizujcie cykl spotkań, na których podejmecie z odbiorcami temat tabu w literaturze współczesnej. Fragmenty tych powieści to praktycznie gotowy materiał do rozmowy.

Tabu w bibliotece


TYTUŁ: Legenda o samobójstwie / Nasz chłopak / Historia przemocy
AUTOR: David Vann / Daniel Magariel / Édouard Lois
TŁUMACZ: Dobromiła Jankowska / Dobromiła Jankowska / Joanna Polachowska
LICZBA STRON: 256 / 144 / 192
WYDAWNICTWO: Pauza
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec