spot_img

Runa – Tydzień Zakazanych Książek

Od 23 do 29 września w bibliotekach będzie trwał Tydzień Zakazanych Książek. Szukasz beletrystycznej inspiracji przydatnej do organizacji tego wydarzenia? Runa to tytuł w sam raz na wiedzenie czytelnika ciekawością.

Wielość wątków

Czytając początkowe rozdziały powieści Runa autorstwa Very Buck, bardzo łatwo się pogubić. Nakładają się na siebie trzy wątki:

  • Opowieść głównego narratora – chórzysty, który przymierza się do odczytania swojego tekstu szerokiemu gronu odbiorców w kościele;
  • Historia młodego studenta medycyny, Joriego odwiedzanego przez przyjaciela. Chłopak pokazuje koledze klinikę, w której na co dzień pracuje – zakład dla obłąkanych La Salpêtrière;
  • Narracja mężczyzny – policjanta? przestępcy? – obserwującego ukradkiem paryski półświatek.

Wątki te łączy tytułowa Runa – wyjątkowa dziewczynka, o dwukolorowych oczach. Kim jest? Jak wpłynie na losy tych trojga mężczyzn?

Runa – Tydzień Zakazanych Książek

Dojmująca psychiatria

Runa trafia do ośrodka Joriego. Na ogół dziecko jest wycofane, lecz przy wszelkich próbach kontaktu staje się agresywne – jej reakcje pogłębiają zasady obowiązujące w klinice. Część książki poświęcona praktykom stosowanym końcem XIX wieku na pacjentkach, u których podejrzewano histerię, jest wstrząsająca. Okrucieństwo rozmaitych form opresji, potwierdzonych obszerną bibliografia jest przytłaczające – autorka nie boi się czerpać z historii psychiatrii i przekazywać tego czytelnikowi pod postacią intrygującej, jednakże wyjątkowo mrocznej powieści.

Czytelnicze dylematy

Pomijając niedelikatne fragmenty dotyczące eksperymentów przeprowadzanych Salpêtrière, książkę czyta się płynnie: nie można w Runie narzekać na nudę, zwroty akcji występują nad wyraz często, proporcje pomiędzy historią medycyny a powieścią kryminalną są bardzo dobrze wyważone. Przestrzegam przed polecaniem tej historii co wrażliwszym czytelnikom – natomiast miłośnicy „krwistych” kryminałów i wartkiej sensacji będą lekturą w pełni usatysfakcjonowani.

Lustrzane inspiracje

Maxime marzy o tym, by zostać drugim Charlesem Baudelairem. Jori odkrywa w szafie jednego z profesorów publikacje, za których posiadanie we Francji karano. Runa obfituje w wiele wątków, które idealnie wpisują się w tematykę Tygodnia Zakazanych Książek. Inspirując się powieścią Very Buck, możecie:

  • przygotować specjalny stolik ze szklaną kulą, w której zamieścicie tytuły zakazanych książek dostępnych w bibliotece;
  • przygotować wystawę z tytułowych książek i baner zapisany czerwonym (przypominającym tajemnicze wiadomości Runy) dziecięcym pismem;
  • schować zakazane książki do szafy, którą czytelnik będzie mógł sam wiedziony ciekawością otworzyć.

Runa – Tydzień Zakazanych Książek


TYTUŁ: Runa
AUTOR: Vera Buck
TŁUMACZ: Emilia Skowrońska
LICZBA STRON: 592
WYDAWNICTWO: Initium
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec