spot_img

Królowa kryminału jeszcze raz

Czy są wśród waszych czytelników fani Agathy Christie? Przeczytajcie recenzję książki Louise Penny, polecajcie ją miłośnikom serii o Herculesie Poirocie i zorganizujcie w bibliotece wieczór z dreszczykiem!

Na tropie

Martwa natura to pierwszy tom serii Inspektor Gamache autorstwa Louise Penny. Główny tytułowy bohater serii wraz ze swoją ekipą kryminalistyczną przyjeżdża do małego kanadyjskiego miasteczka, aby rozwikłać sprawę śmierci szanowanej emerytki, Jane Neal. W skład śledczych wchodzi między innymi młoda i bystra, lecz krnąbrna agentka, Yvette Nicol. Armand Gamache będzie musiał nie tylko ustalić przebieg wydarzeń, które doprowadziły do śmierci byłej nauczycielki, ale również poskromić ambicje swoich podwładnych…

„Niezwykłe studium arogancji i pokory”

Fabuła historii kanadyjskiego śledczego do złudzenia przypomina kultowe teksty Agathy Christie. Gdyby wyłączyć z powieści współczesne konteksty (dostęp do Internetu czy telefonii komórkowej) i zestawić ten tekst z opowieściami z Jane Marple w roli głównej, powieść Penny oraz historie Christie byłyby praktycznie nie do rozróżnienia. Ten sam klasyczny szyk kryminału, identyczne motywacje sprawców, bardzo podobna małomiasteczkowa społeczność sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem.

Królowa kryminału jeszcze raz

Coś więcej

Te zbieżności nie czynią jednak z autorki Martwej natury bezmyślnej naśladowczyni wielkiej pisarki. Pikanterii do klimatu rodem z angielskich kryminałów dodaje śledzenie narastających konfliktów w załodze Gamache’a – nadinspektor nieustannie temperuje ambicje młodych ludzi, próbując nauczyć ich, na czym naprawdę polega praca śledczych. Te zakulisowe wskazówki są naprawdę interesujące i choć zagadka, której poświęcona była powieść, zostaje finalnie rozwiązana, czytelnik pozostaje po lekturze powieści Perry z niedosytem perypetii załogi detektywów. Nie ukrywam, że czekam na drugi tom serii i ufam, że będzie przynajmniej tak samo dobry jak pierwszy.

Lustrzane inspiracje

Zaproście swoich czytelników na wieczór z dreszczykiem. Możecie zaproponować im. między innymi takie aktywności jak:

  • popularne gry towarzyskie, niewymagające plansz, pionków, np. Mafia;
  • przygotujcie papierowe opaski/karteczki na czoło z wypisanymi nazwami czarnych charakterów/postaci z kryminałów (np. Liz Salander czy Harry Hole). Zadbajcie o to, by uczestnicy nie widzieli, jaką postać wylosowali – zamieśćcie karteczki na ich czołach. Zadaniem uczestnika będzie odgadnięcie, jaką postać wylosował poprzez zadawanie pytań, na które może uzyskać odpowiedź „Tak/Nie”, np. „Czy jestem kobietą? Czy jestem detektywem?” etc.
  • przygotujcie rekwizyty nawiązujące do twórczości Agathy Christie, np. miniaturowy pociąg czy figurki żołnierzyków – zadaniem uczestników będzie dopasowanie do poszczególnych przedmiotów tytułów książek angielskiej królowej kryminału.

TYTUŁ: Martwa natura
AUTOR: Loise Penny
TŁUMACZ: Kamila Slawinski
LICZBA STRON: 328
WYDAWNICTWO: Poradnia K
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec