spot_img

W poszukiwaniu rękopisu w Lipowej

Niesłychana rzecz miała miejsce w maleńkiej Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej. Grupa śmiałków spotkała się z bohaterką książki „Panna Jones i Książkowe Emporium”.

Bohaterowie książki w bibliotece

Wejście do wnętrza biblioteki pilnowane było przez kota, o osobliwym imieniu Gunther, który przybył do niej specjalnie na to wydarzenie, wprost z Książkowego Emporium w Londynie. To właśnie on wraz z bibliotekarką Asią przywitali przybyłych śmiałków. Na początku dzieci usłyszały fragment z książki „Panna Jones i Książkowe Emporium”, dzięki czemu poznały historię głównej bohaterki Znajdy Jones, jak i ogólny zarys powieści.

W poszukiwaniu rękopisu w Lipowej

W poszukiwaniu rękopisu

Jak to się dzieje, że książki i ważne rękopisy niszczeją? Ta zagadka została odkryta przez dzieci. A czy naprawdę można samemu sprawić by kartki wyglądały jak sprzed stu lat? Niczym niestrudzeni śmiałkowie, pełni zaangażowania i ciekawości, własnoręcznie za pomocą zwykłej czarnej herbaty, doprowadzili do niesamowitego procesu postarzania dokumentu.

Czekając na wyniki eksperymentu, Gunther zdradził niezwykłą tajemnicę, o pewnym ważnym rękopisie, który znajdował się gdzieś w bibliotece. By pokazać jak Znajda Jones poradziła sobie z poszukiwaniem podobnego rękopisu, dzieci z zainteresowaniem wysłuchały kolejnego fragmentu z książki. Na wzór zmagań Znajdy śmiałkowie zapragnęli go odkryć w Lipowej.

W poszukiwaniu rękopisu w Lipowej

Pełni skupienia i zaangażowania, podzielili się na 3 grupy, aby móc sprawniej rozwiązać zadania prowadzące ich do wspólnego celu. Z zapartym tchem brnęli do przodu poprzez zawiłe i pomieszane tytuły lektur, zdobywając kolejny biblioteczny punkt wiedzy dotyczący sposobu umieszczania książek na półce, rozwiązywali kolorowe rebusy, z których hasło kierowało dzieci do kolejnej wskazówki. Wśród bogactwa tytułów lektur na półce, po dłuższej chwili udało się odkryć rymowanki, jako kolejną cenną wskazówkę, przybliżającą śmiałków do celu. Zielona, z dużymi oczami, preferująca soczyste muszki, skrywała ostatnią podpowiedź.

Zagadkowa wiadomość, pisana ręcznie na skrawku papieru, okazała się być nie lada wyzwaniem dla dzieci, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z umiejętnością odszyfrowywania liter zaklętych w niezwykłych książkach. Po niesamowitej, skomplikowanej, pełnej zwrotów akcji podróży – udało się! Skarb został odkryty.

W poszukiwaniu rękopisu w Lipowej W poszukiwaniu rękopisu w Lipowej

Na zakończenie, przed rozdaniem dyplomów uczestnicy zapragnęli pomóc Znajdzie Jones w rozwiązaniu skrywanego przez nią sekretu. Udzielili wielu ciekawych i niezwykle pomocnych wskazówek, które skutecznie mogłyby wesprzeć Znajdę. A jaki sekret nasza bohaterka skrywała… tego możecie się dowiedzieć zaglądając w karty książki.

Zdjęcia i tekst: Sylwia Pietyra