spot_img

Świat pełen książek, zagadek i sekretów

Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini wraz z zaproszonymi dziećmi odkrywała tajemnice Książkowego Emporium. Ich uwagę przyciągnęły: zwiedzanie zakamarków biblioteki, poszukiwanie skarbów oraz… lot rakietą.

Świat pełen książek, zagadek i sekretów

– Warsztaty bardzo spodobały się uczestniczącym w nich dzieciom i opiekunom, do tego stopnia, że konieczna będzie niejedna, już poza konkursowa powtórka. Duże zdziwienie wywołała wśród przedszkolaków informacja, że w bibliotece nie kupuje się książek, a wypożycza. I to za darmo! – podsumowuje Ewelina Gierula-Mulka, bibliotekarka z MBP w Trzebini. – Równie zaskoczone były dowiedziawszy się, że główna bohaterka nie umie czytać. Od razu podały kilka rozwiązań sytuacji, od najprostszej: „Od razu powinna się przyznać, na pewno by jej pomogli się nauczyć”, do już nieco trudniejszej w wykonaniu: „W księgarni na pewno są książki z dużymi literami, mogła sama spróbować!” – dodaje.

Świat pełen książek, zagadek i sekretów

– Niesamowicie też sprawdziła się ruchowa forma poszukiwania rękopisu. Dużo frajdy sprawiło dzieciom bieganie wśród regałów w poszukiwaniu skarbów i wskazówek. Cała biblioteka wypełniła się piskami i śmiechem dzieci – relacjonuje Ewelina Gierula-Mulka.

Dzieci zachwyciły się „Najwspanialszą Księgarnią Świata” i poszukiwaniem rękopisu, a najbardziej podobało im się pisanie pocztówek i tworzenie zakładek do książek w prezencie dla Znajdy Jones. Udało się również odszukać w bibliotece wszystkie sale z Książkowego Emporium.

W ruch poszły również przybory piśmiennicze i rozpoczęły się warsztaty plastyczne. Podczas nich dzieci tworzyły zakładki i pocztówki dla Znajdy Jones. Dużym sprytem wykazały się dzieci podczas zabawy w poszukiwanie rękopisu: wskazówki i skarby ukryte wśród regałów.

Świat pełen książek, zagadek i sekretów

Na koniec zajęć dzieci ruszyły rakietą w kosmos odkrywać następne światy!

Świat pełen książek, zagadek i sekretów Świat pełen książek, zagadek i sekretów

Zdjęcia: Małgorzata Piotrowska