spot_img

Sierpniowe wydarzenia biblioteczne

Biblioteki i nie tylko zapraszają na najgorętsze wakacyjne wydarzenia tego lata. Na miłośników książek czeka specjalnie ustanowione nietypowe święto oraz dwa duże nadmorskie festiwale literackie. A dla tych, którzy preferują historie obrazkowe – Dzień Publicznego Czytania Komiksów.

Dzień Miłośników Książek

To święto osób czytających i zaczytanych, którzy nie odrywają się od książek. Zgodnie ze słowami Jarosława Iwaszkiewicza: Książka i czytelnik są parą spojoną węzłami trwałymi, nierozerwalnymi. Spojoną w miłości czy też w nienawiści. Książki bez czytelnika nie można sobie wyobrazić, tak jak i samo pojęcie „czytelnik” uzależnione jest od książki.

Świętujemy już 9 sierpnia, więc to dobra okazja do zorganizowania wystawy książek np. z dolnego regału lub w kolorze blue. Jeśli chcecie sprawić swoim czytelnikom niespodziankę, skorzystajcie ze sprawdzonego pomysłu na tajemnicze książki zapakowane w papier lub gazetę i przewiązane wstążką.

Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

7. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni to okazja na wakacyjne spotkania z pisarzami i dobrą literaturą! W programie spotkania z lubianymi i znanymi autorami, bogata oferta książek przygotowana przez blisko 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Plener będzie trwać od 10 do 12 sierpnia.

W roku obchodów stulecia niepodległości ważnym punktem programu Pleneru będzie dyskusja o samorządności oraz ważnych aspektach kultury i gospodarki z udziałem prof. Michała Kleibera, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Krystyny Skarżyńskiej, Bogdana Szymanika oraz Stefana Szczepłka.

7. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

Literacki Sopot

Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”. Jednym z głównych organizatorów jest Biblioteka Sopocka.

Literacki Sopot

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Święto czytania komiksów narodziło się w 2010 roku. Jego inicjatorami byli amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Dzień ten powstał w celu zmiany wizerunku komiksu, postrzeganego jako infantylna rozrywka, na rzecz pełnowartościowej książki.

Koniecznie zajrzyjcie 20 sierpnia do Lustra Biblioteki – czeka na was mnóstwo inspiracji i sposobów na wykorzystanie komiksu w praktyce bibliotecznej. Nie zabraknie też polecenia wznowionego komiksu z lat 80 oraz konkursu z nagrodami.

Kongres Bibliotek w Malezji

W okresie od 24 do 30 sierpnia odbędzie się najważniejszy kongres w środowisku, którego hasłem przewodnie brzmi „Transformacja Bibliotek, Transformacja Społeczeństwa”. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji jest wydarzeniem prezentującym osiągnięcia, sukcesy bibliotek na całym świecie, ale i miejscem spotkań oraz nawiązywania współpracy. Niestety, tylko kilka instytucji będzie reprezentowało Polskę. Jednak warto obserwować na bieżąco media społecznościowe IFLA, gdyż jak w ubiegłym roku będą streamingi na żywo z wystąpień.

 

Polska – ruszyły zgłoszenia bibliotek do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Źródło zdjęć: pixabay.com – Perfecto_Capucine, mat. pras.