spot_img

Podchody inaczej

Podczas podchodów czy detektywistycznych zabaw w bibliotece, uczestnicy na ogół, idąc po śladach, natrafiają na skarb/zgubę/tajne wiadomości. Seria książek Karoliny i Hansa Lijklema Co się stało – oprócz tego, że jest świetnym tytułem dla dzieciaków – inspiruje do odwrócenia tej kolejności. Więcej szczegółów znajdziecie w Lustrzanych inspiracjach!

Prosty pomysł

Seria polsko-holenderskiej rodziny Lijklema składa się z trzech tytułów: Straszny bałagan, Wielkie plamy oraz Małe wypadki. Książki oparte są na prostym pomyśle: oprócz zamieszczonego w komiksowym dymku tytułowego pytania „Co się stało?”, na każdej stronie znajduje się odpowiedź i rysunek rejestrujący skutki felernego zbiegu okoliczności. Małe wypadki przedstawiają rozmaite obrażenia ciała, Wielkie plamy wyniki eksperymentów z różnego rodzaju cieczami, z kolei Straszny bałagan ilustruje skutki ludzkich działań na dobrach materialnych.

Podchody inaczej

Ogromny dystans

Kluczem do sukcesu tej serii jest duży dystans, z jakim mali sprawcy wielkich strat komentują swoje przewinienia: chłopiec z podbitym okiem przekonuje „Świetnie widzę w ciemności”, dziewczynka z obitymi kolanami twierdzi, że „boczne kółka są dla maluchów”, a rozbita żarówka jest efektem udanego polowania na muchę. To książki dla każdego dziecka, które rozbawią dorosłych, doskonale zdających sobie sprawę z dziecięcej tendencji do wypadków. Myślę, że każdy odnajdzie w nich coś dla siebie.

„Nie pamięta wół…”

Choć te trzy tytuły są do siebie bardzo podobne, moją uwagę zwrócił szczególnie Straszny bałagan. O ile w Małych wypadkach i Wielkich plamach głównymi bohaterami są przeważnie dzieci, o tyle w Strasznym bałaganie autorzy przypominają, że przykre incydenty przytrafiają się także dorosłym. Wujek swoją tuszą może nadwerężyć konstrukcję krzesła, tata niekoniecznie jest za pan brat z domową hydrauliką, a dziadek nie musi być mistrzem ogrodnictwa. Nie ma nic złego w tym, że domowe sprzęty nas pokonują – o ile umiemy podejść do tego z odpowiednim dystansem.

Lustrzane inspiracje

Lektura dialogów wraz z rysunkami, przedstawiającymi przykre konsekwencje działań oparta jest na spontanicznym skorzystaniu z metody indukcji logicznej (tworzymy teorię „co się stało?” w oparciu o obserwację skutków zdarzenia). Zaproponujcie dzieciom właśnie taką zabawę – niech na podstawie pozostawionych przez was rekwizytów samodzielnie spróbują zrekonstruować wydarzenie, które będzie motywem przewodnim zajęć (może to być np. zniknięcie cennego rękopisu, tajemnicze znaki zamieszczone w bibliotece czy też zaginięcie wszystkich książek, których autor miał nazwisko na wybraną literę).

TYTUŁ SERII: Co się stało?
AUTOR: Karolina i Hans Lijklema
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Paweł Morawiec