spot_img

Macierzyński mit i parenting w bibliotece

Przygotowanie do macierzyństwa, jego trudy i radości są tematem powieści Magdaleny Majcher. Dlaczego jest ona ważna i jak się ma do bibliotecznej działalności? Zapraszam do lektury.

Macierzyństwo w literaturze kobiecej

Wątek ciąży pojawia się regularnie w co drugiej kobiecej powieści. Czasem łączy się z wieloletnim oczekiwaniem na wymarzonego potomka, innym razem z gorzką stratą, niekiedy z nieoczekiwanym zawiązaniem akcji. Sporadycznie, temat macierzyństwa dominuje w strukturze fabularnej – częściej ten motyw jest zwyczajnie kolejną wstawką uzupełniającą perypetię bohaterów. Magdalena Majcher w powieści Lato wydanej w cyklu Wszystkie pory uczuć pisze o ciąży i macierzyństwie nie jako o dodatku, popychającym powieść na dalsze tory, ale jako o rzeczywistości, która ma ogromną moc oddziaływania na życie kobiet.

Projekt „Dziecko”

Dotychczasowe życie Joanny nie rozpieszczało – wychowywała się w patologicznej rodzinie, obserwując ojcowskie ucieczki z domu i wyczyny matki-alkoholiczki. Ma prostą pracę, którą lubi i stałego partnera. Kobiecie wydaje się, że do szczęścia brakuje jej wyłącznie potomka – gdy zachodzi w ciążę, natychmiast zaopatruje się w fachową literaturę i staje się ekspertką od wiedzy o niemowlętach. Gdy przychodzi ów upragniony moment porodu, szybko okazuje się, że tony teorii dotyczącej laktacji, diety, smoczków, co-sleepingu na niewiele się Asi przydają…

Barometr emocji

Kawa na ławę: Majcher macierzyństwa nie idealizuje. Wydobywa z ciąży i pierwszego roku z niemowlakiem wszystko to, co jest w nim naprawdę trudne. Nie przejaskrawia tego obrazu, ale jak barometr rejestruje wszystkie kobiece emocje: niepewność towarzyszącą badaniom, smutek wywołany drastycznym spadkiem poziomu hormonów, wrogość odczuwaną wobec innych osób, dysponujących podręcznym stosikiem dobrych rad na każdą okazję.

Macierzyński mit i parenting w bibliotece

Szczerze o kobietach

Majcher nie owija w bawełnę i pisze o połogu, obalając przy tym kilka sielankowych mitów:

Nikt nie mówi o brzuchach ciętych wpół, gigantycznych podpaskach między nogami, krwi wypływającej wiadomą drogą […]. Czy możemy się zatem dziwić, że kobieta czuje się rozczarowana, kiedy odkrywa, że nawet mrugnięcie sprawia jej ból, a położna ściska jej pierś, próbując wycisnąć chociaż kilka kropli mleka?

Powieść Wszystkie pory uczuć. Lato jest przede wszystkim ważnym głosem w obronie macierzyństwa i kobiecości przed stereotypami, wokół nich narastającymi. To książka, która mówi o rodzicielskich porażkach i złożoności ludzkiej psychiki naprawdę prostymi słowami. Lato to zwyczajnie dobry wybór.

Lustrzane inspiracje

Biblioteki coraz częściej otwierają się na organizację spotkań o tematyce parentingowej: w niektórych placówkach regularnie odbywają się spotkania z położnymi dla kobiet w ciąży czy warsztaty chustonoszenia.  Często biblioteki są również miejscami spotkań klubu mam czy klubów maluszków. Matki, opiekujące się swoimi najmłodszymi pociechami są grupą osób, do której warto spróbować trafić.


TYTUŁ: Wszystkie por uczuć. Lato
AUTOR: Magdalena Majcher
LICZBA STRON: 368
WYDAWNICTWO: Pascal
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec