spot_img

Co kryje biblioteczny składzik?

Powieść Dziś będzie inaczej. Dzień z życia Eleanor Flood ma formę wyznań tytułowej bohaterki, skrupulatnie relacjonującej własne przemyślenia na temat otaczającego ją świata. Czy jest to dobra powieść? Jak może zainspirować bibliotekarzy?

Obiecanki-cacanki

Tekst autorstwa Marii Semple poprzedza pewien przypominający poświąteczno-noworoczne deklaracje manifest, rozpoczynający się słowami: „Dziś będzie inaczej. Dziś będę się skupiać na tu i teraz. […] Dziś będę najlepszą wersją siebie, będę człowiekiem, którym jestem w stanie być”. Wspominam o tej obietnicy, ponieważ zupełnie kłóci się z ironicznym monologiem głównej bohaterki, który otrzymujemy na kolejnych stronach powieści.

Ciągle gada…

Główną bohaterką Dziś będzie inaczej jest Eleanor – kobieta, której niczego nie brakuje. Jej mąż, chirurg Joe ją ubóstwia, syn Timby wykazuje się zadziwiającym poczuciem humoru, a sama Eleanor ma niespotykany talent plastyczny. A jednak… kobieta nosi w sobie potężne pokłady złośliwości wobec otaczającego ją świata. Na ponad 300 stronach bez ustanku, z ironią Eleanor trajkota o tym, że nie lubi swojej koleżanki, z którą zwykła pijać kawę; że kupuje za drogie ubrania i musi je chować przed mężem. Główna bohaterka mówi bez ustanku o sobie, o psach, o poezji…

Przekopać się przez słowa

Pod warstwą tej czczej gadaniny kryje się jednak coś więcej. W podświadomości Eleanor wciąż tkwią wspomnienia traumy z dzieciństwa – wczesna strata matki, alkoholizm ojca – i trudnych relacji z siostrą. Właśnie dzięki temu złożonemu portretowi głównej bohaterki oraz dzięki stopniowemu ujawnianiu rodzinnych sekretów Dziś będzie inaczej można określić powieścią niebanalną i wymykającą się tradycyjnym łatkom „literatura kobieca”, „powieść obyczajowa”. Nie jest to jednak lektura przystępna i łatwa w odbiorze – autorka często sięga po groteskę, wydobywając absurdy współczesnego świata. Jeżeli ktoś lubi czytelnicze wyzwania, Dziś będzie inaczej z nawiązką spełni jego oczekiwania.

Co kryje biblioteczny składzik?

Lustrzane inspiracje

Dzień z życia Eleanor Flood – akcja książki, jak wskazuje jej podtytuł, toczy się w ciągu jednego dnia. Pomyślcie o zorganizowaniu dnia otwartego biblioteki. Oprowadźcie czytelników po pomieszczeniach, które zazwyczaj są wyłącznie w waszym wewnętrznym użytkowaniu, takie jak np. magazyn czy składzik. Zaproście gości i pokażcie im, jak funkcjonuje dział opracowania. Zaprezentujcie im kulisy działania waszych placówek.


TYTUŁ: Dziś będzie inaczej. Dzień z życia Eleanor Flood
AUTOR: Maria Semple
LICZBA STRON: 320
WYDAWNICTWO: W.A.B
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec