spot_img

Zabawa z okładkami

Kojarzycie kultową grę Sombrero czy Melonik? Zadaniem graczy było ułożenie spójnego portretu z trzech lub czterech elementów: głowy, dwóch części tułowia oraz nóg. Poszczególne części układanki można było również dopasowywać do siebie, tworząc zabawne kompozycje. Zerknijcie do recenzji Co oni robią i zobaczcie, co łączy książeczkę Gulewicza, planszówkę Sombrero czy Melonik oraz okładki książek!

Obrazki z pomysłem

Zilustrowana przez Artura Gulewicza pozycja zatytułowana Co oni robią jest przede wszystkim książką obrazkową. Oparta na pomyśle, jak się zdaje, zaczerpniętym właśnie z gry Sombrero… ­i składa się z trójdzielnych kart przedstawiających dziesięć postaci. Poszczególne części obrazków można w dowolnych kombinacjach przewracać.

Obrazki prezentują przedstawicieli różnych zawodów, wykonujących rozmaite czynności, takie jak dbanie o kwiaty czy gra na gitarze. Wśród reprezentantów klasy pracującej przedstawiono między innymi listonosza Wacława czy dziennikarkę Urszulę.

Karty książki są twarde i wydają się być dość odporne na zniszczenie. Same ilustracje są kolorowe, zabawne, utrzymane w konwencji graficznej dobrze znanej graczom Sombrero

Sztuka mówienia i dobra zabawa

Autor Co oni robią doposażył swoją książkę w dwie – w mojej ocenie – bardzo mocne edukacyjne zalety. Pierwszą zaletą jest aktywizacyjny wymiar tej książeczki: dzieci, tworząc własne kompozycje, nie będą narzekać na nudę. Układając poszczególne obrazki, odbiorca książki dobrze się bawi – z przyjemnością obserwowałam swoje kilkuletnie rodzeństwo dopasowujące do siebie skrajnie różne rysunki, ukradkiem chichrające się z niezbyt mądrych (w mojej ocenie) rozwiązań takich jak np. budowniczy Bogdan, który kręci piruety, podrzucając nogą ananasa.

Zabawa z okładkami

Drugim dużym plusem, jaki chcę przyznać Co oni robią, jest wpływ tej książki na rozwój kompetencji językowych młodszych dzieci: książeczka przeznaczona jest również dla dzieci uczących się dopiero budować zdania. Na pierwszych częściach rysunków (głowy) znajdują się podmioty zdań (np. „ogrodniczka Jagoda”), na środkowych orzeczenia (m.in. „eksperymentuje” czy „obsługuje gości”), a na dolnych partiach okoliczniki (np. „głośno” tudzież w „laboratorium”). Dzięki temu podziałowi mały odbiorca ćwiczy swobodne konstruowanie wypowiedzi.

Lustrzane inspiracje

Jako Lustrzaną inspirację chciałabym zaproponować biblioteczny wariant gry Sombrero czy Melonik: potnijcie ilustracje przedstawiające okładki z bohaterami ulubionych dziecięcych powieści i pozwólcie dzieciom je układać w całość. Jak sądzicie, jak będzie wyglądał Kubuś Puchatek z nogami Kaczora Donalda i tułowiem Obelixa?

Zabawa z okładkami


TYTUŁ: Co oni robią?
AUTOR: Artur Gulewicz
ILUSTRACJE: Artur Gulewicz
LICZBA STRON: 18
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018