spot_img

Książkomaniacy w Sępólnie Krajewskim

Czytelnicy z Gminy Sępólno Krajeńskie dobrze wiedzą, że czytanie łączy! Książkowe Emporium odkryło aż 257 dzieci, które po niesamowitych przygodach otrzymały tytuł Książkomaniaków. Podczas 12 warsztatów atrakcji nie zabrakło – były m.in. zabawy Bajarka opowiada, Literozagadki, Teatrałki, FOTO zabawa oraz wciągające warsztaty kaligraficzne.

BP w Sępólnie Krajeńskim

BP w Sępólnie Krajeńskim

BP w Sępólnie Krajeńskim

12 warsztatów dla dzieci

W Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim zorganizowano 12 warsztatów w ramach akcji „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Dla najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym – zorganizowano pięć warsztatów. Dla uczniów szkół podstawowych – dzieci w wieku 8-11 lat – zorganizowano siedem warsztatów. W warsztatach uczestniczyło łącznie 257 dzieci z Gminy Sępólno Krajeńskie.

Pierwsza grupa 5- i 7-letnich uczestników poznała pierwsze edukacyjne książki bogato ilustrowane, uczyła się liter i cyferek. Dodatkowo poszukiwała ulubionych przez siebie bajek – najchętniej z morałem, które uczą, bawią, rozwijają, przestrzegają. Do uczniów szkół podstawowych w wieku 8-11 lat skierowane były warsztaty literackie połączone z kaligrafią. Tutaj dzieci pozawały historię książki – od rękopisu po wydawcę.

– Zabawa poprzez naukę pokazała uczestnikom, że książki są super. Warsztaty cieszyły się duża popularnością, dlatego też kolejne tego typu spotkania – już pozakonkursowe odbędą się późniejszym terminie – zadeklarowali pracownicy biblioteki.

>

– Uczniowie przypomnieli sobie książki ze swojego dzieciństwa i przebierali się za postacie z książek. Wielu z nich wypożyczyło książki do czytania. Całość była świetnie przygotowana i przeprowadzona przez pracowników biblioteki. Dzieci wyszły naprawdę zadowolone – powiedziała nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.

BP w Sępólnie KrajeńskimBP w Sępólnie Krajeńskim

Pomysły od BP w Sępólnie Krajewskim

Atrakcją warsztatów była ciekawa aranżacja wnętrza biblioteki, gdzie powstało 6 sal z Książkowego Emporium: sala opowieści na dobranoc, bezludnych wysp, leśnych opowieści, sala rycerzy i zamków, słowników i starodruków. Spowodowało to, że samo czytanie, konkursy czy zabawy literackie były bardziej atrakcyjne.

W kolorowej scenerii, w niecodziennych warunkach, dzieci tak się zaangażowały w realizację powierzonych im zadań, że nie mogły oderwać oczu od książek. Oto przykłady z niektórych zajęć:

Bajarka opowiada – Czytanie może być bardzo ciekawe, szczególnie wtedy, gdy są do tego zaangażowani wszyscy uczestnicy. W sali leśnych opowieści znajdował się tajemniczy kufer, w którym zostały umieszczone książki o świecie zwierząt oraz stroje do przebrania. W jednej chwili w czytelni pojawiły się dzieci w kolorowych czapkach słonia, biedronki, żabki i wielu innych zwierząt. Wszyscy szukali książki pasującej do przebrania. Dzięki aktywnym formom edukacji dzieci mogły dłużej skupiać uwagę i rozwijać pamięć oraz spostrzegawczość. Przyswajały przekazywane im informacje, uczyły się współpracy z innymi. Nauka stała się przyjemną zabawą.

BP w Sępólnie Krajeńskim

Literozagadki – Rozwiązywanie zagadek z szyframi, rebusami itp. Pomysł zaczerpnięty z książki Łukasza Dębskiego. Wśród kolorowych ilustracji, zabawnych postaci i śmiesznych wierszyków dzieci z łatwością poznawały i zapamiętywały litery. Przez zabawę w skojarzenia uczyły się jak szukać litery w słowie. Każda zabawa to nowa historia i łamigłówka. Hasłem przewodnim tych zajęć był cytat z książki „Kto się lubi bawić w literozagadki, nigdy nie powinien bać się żadnej wpadki!”. Dodatkową atrakcją było układanie hasła z rozproszonych liter, co pozwoliło uzyskać odpowiedź na pytanie jakie postacie z bajek odwiedziły bibliotekę. Gra kolorem, literą, zagadką i rymowanką rozbudziła wyobraźnię dzieci, a nauka czytania stała się przyjemna.

BP w Sępólnie Krajeńskim

Teatrałki – Scenki i odgrywanie ról można wykorzystać na wielu zajęciach niezależnie od tematu, np.: wcielając się w postacie bajkowe czy historyczne. Na podstawie scenariuszy zaczerpniętych z książek, dzieci przedstawiały krótkie inscenizacje, układały dalsze losy bohaterów. Przy zamkowej dekoracji pojawiła się księżniczka, rycerz walczący ze słynnym smokiem wawelskim i wiele innych postaci bajkowych.

BP w Sępólnie Krajeńskim

FOTO zabawa – Zaaranżowanie wnętrza biblioteki w poszczególne sale Książkowego Emporium sprzyjało sesji zdjęciowej. Dzieci utożsamiały się ze znanymi im bohaterami książek. Poszukiwały atrybutów bajek. Samodzielnie wykonywały zdjęcia, selfowały. Twórczym zabawom towarzyszyła sesja zdjęciowa, na podstawie której nagrano krótki film z zajęć dostępny na stronie www biblioteki.

BP w Sępólnie Krajeńskim

Warsztaty kaligraficzne – Zajęcia rozpoczęliśmy od poznawania rękopisów i starodruków. Tajemnice sępoleńskich starodruków stanowiły reprinty – nowe wydania książek będące wierną kopią oryginału, które biblioteka posiada. Duże zainteresowanie wzbudziło dzieło Mikołaja Kopernika oraz Konstytucja 3 maja. Kolejnym etapem zajęć było wykonanie ozdobnych kart, połączonych z kaligrafią oraz z innymi kreatywnymi technikami zdobniczymi. Dzieci poznawały różnego rodzaju pióra, kolory atramentów. Stosując dawne metody uczestnicy zajęć pisali na papierze czerpanym cytaty o książkach lub własne inicjały, używając przy tym pióra i niebieskiego atramentu, zabarwiali papier herbatą z lukrecji. Korzystając z nowości technicznych, za pomocą aplikacji Polona Typo, najmłodsi tworzyli własne napisy z liter zgromadzonych książek, plakatów czy map powstałych na przestrzeni przeszło sześciu wieków. Zajęcia były dostosowane do możliwości i wieku dzieci.

BP w Sępólnie Krajeńskim

BP w Sępólnie Krajeńskim

Tekst i zdjęcia: Lucyna Welka, Paulina Skibińska