spot_img

Biblioteczni smakosze wina

Czy często czytelnicy pytają o powieści osadzone w realiach II wojny światowej? Szukacie interesującej pozycji dla dorosłych, której akcja toczy się na pograniczu kultur? Wendyjska winnica. Cierpkie grona to powieść w sam raz na czytelnicze gusta.

Widmo nadchodzącej klęski

1936 rok, Chwalim – pogranicze polsko-niemieckie. Marta jest prostą kobietą, dla której najważniejsze jest codzienna praca we własnym gospodarstwie. Pomagają jej w tym kuzynka, Janka oraz Matylda – córka Marty i Waltera. Na pomoc mężczyzny gospodarna kobieta nie może liczyć – jej mąż jest urzędnikiem i nie interesuje go to, co się dzieje w świecie plonów Marty. Pęknięcia w tym małżeństwie widać jak na dłoni w każdej sferze. Dodatkowo atmosfera w Niemczech zaczyna się zagęszczać – naziści coraz szerzej i otwarciej zaczynają artykułować swoje koncepcje… Jak nadchodzące zdarzenia wpłyną na relacje w rodzinie Neumannów?

Coś dla miłośników powieści historycznej

Wendyjska winnica jest powieścią wielowątkową. Znajdziecie w niej wszystkie te fakty, które wpisane są w historię Niemiec pod rządami nazistów w okresie poprzedzającym II wojnę światową oraz w latach 1939-1945: wydarzenia z Nocy Kryształowej, składane potajemnie donosy, konieczność ukrywania tożsamości, niesłuszne oskarżenia, podszywanie się pod zmarłych obywateli niemieckich. Ta historia obfituje w szereg dylematów moralnych: każdy z bohaterów musi sobie zadać pytanie o to, jakim człowiekiem chce być i jaką drogą podążać.

Biblioteczni smakosze wina

„Ty jesteś tutejsza. Twoja mama była z Chwalimia”

Szczególnie interesujący jest wątek własnej tożsamości narodowej inaczej postrzeganej przez różnych bohaterów – wszak są oni mieszkańcami Chwalimia, wsi z polsko-niemieckiego pogranicza. Wielu z nich tak jak Janka ma rodziców, wywodzących się z dwóch różnych narodów. Który kraj wybiorą jako swój rodzimy? Oto fragment rozmowy Matyldy z jej ojcem, w której nastolatka porusza te newralgiczne dylematy:

– Jeżeli wybuchnie wojna z Polską, to ciocia Janka zostanie naszym wrogiem? – pyta niespodziewanie Tila, która do tej pory tylko przysłuchiwała się rozmowie starszych. – Dlaczego tak mówisz? – zwraca się do niej ojciec. – Powiedziała mi, że jest Polką i mama też nie jest Niemką. Jeśli będzie wojna, to po czyjej stronie będzie ciocia? A mama? Ja już nic nie rozumiem – kończy zdezorientowana dziewczyna.

Lustrzane inspiracje

Wątkiem, który powraca na łamach powieści jest tytułowa winnica, będąca własnością rodziny Marty od wielu lat. To na jej utrzymaniu najbardziej zależy dbającej o tradycję kobiecie… Warto pomyśleć o organizacji wykładów poświęconych enologii – spotkania z winoznawcami są tematem na tyle interesującym, że może przyciągnąć do biblioteki osoby kompletnie niezwiązane dotychczas z literaturą piękną.


TYTUŁ: Wendyjska winnica. Cierpkie grona
AUTOR: Zofia Mąkosa
LICZBA STRON: 496
WYDAWNICTWO: Książnica
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Paweł Morawiec