spot_img

Proste wartości i cień wielkiej historii

W ostatnich kilku latach polski rynek wydawniczy opanowały wielotomowe, rodzinne sagi obyczajowo-historyczne. Można odnieść wrażenie, że czytelnicy lubią, gdy rozstanie z ulubionymi bohaterami jest odwleczone w czasie. Kilka tygodni temu premierę miał ostatni tom ośmioczęściowej sagi Barbary Rybałtowskiej. Czy jest to książka godna polecenia?

Nowy wiek

Zofia i Kasia – matka i córka, bohaterki, które były świadkami najważniejszych wydarzeń XX wieku takich jak wybuch II Wojny Światowej czy zakończenie stanu wojennego – z rozrzewnieniem wspominają minione lata. Żyją teraz w wolnym kraju, mając nieograniczony dostęp do wszelkich udogodnień, jakie przyniosła ze sobą zmieniona rzeczywistość. Czas jednak nie oszczędza Zofii – jej ciało z każdym dniem słabnie. W życiu Kalczyńskich natomiast raz za razem pojawiają się dawni znajomi z przeszłości. Co dla bohaterów Rybałtowskiej przyniesie XXI wiek?

Serce we właściwym miejscu

Rybałtowska w ósmej części serii przedstawia czytelnikom poczciwą opowieść o prozie życia, przerywanej na przemian złymi i dobrymi wiadomościami. Brak w Co tu po nas zostanie widowiskowych zwrotów akcji: wielka historia ustępuje miejsca zdarzeniom codziennym. Na pierwszy plan powieściowej rzeczywistości wysuwa się troska o bliskich i bezinteresowna pomoc drugiej osobie.

W książce nie brak trudnych sytuacji: choroby, konflikty w rodzinie, kłamstwa – to codzienny świat bohaterów Rybałtowskiej, którzy choć czasem zagubieni, mają serce we właściwym miejscu. Co tu po nas zostanie to zwieńczenie sagi, bez którego opowieść o burzliwych dziejach XX wieku byłaby niekompletna.

Powieści Rybałtowskiej przypadną do gustu zwłaszcza starszym czytelnikom, bowiem wydarzenia z poprzednich tomów toczyły się na ich oczach. Autorka w każdej z nich spogląda na minione czasy przez pryzmat wdzięczności za dar rodziny, co według mnie dodaje tych tekstom szczególnego uroku:

Zawdzięczam życie bohaterstwu matki. – To tak, jak ja – powiedziała Kasia, głaszcząc matkę po ręce. – I vice versa – odpowiedziała jej Zofia. – Nie wytrzymałabym tęgo, gdyby ciebie ze mną nie było. To troska o ciebie dodawała mi sił i skrzydeł.

Lustrzane inspiracje

Bohaterki na własnej skórze doświadczyły przemian społeczno-historycznych. Pokaż, jak zmieniała się w tym okresie twoja biblioteka. Zestaw ze sobą stare fotografie, gdy w bibliotece gościły PRL-owskie regały i współczesne wnętrza. Kontrakt kolażu będzie uderzający.


TYTUŁ: Co tu po nas zostanie
AUTOR: Barbara Rybałtowska
LICZBA STRON: 352
WYDAWNICTWO: Axis Mundi
ROK WYDANIA: 2018